Zobacz, czy opłaca się budowa drewnianego domu? Jakie rodzaje drzew wybierać?

Budowa domu w technologii szkieletowej to bardzo popularne rozwiązanie wśród inwestorów. Takie domy są nie tylko tanie, ale także bezpieczne ekologicznie. Budowa domu z bali zajmuje znacznie mniej czasu niż budowa tradycyjnego domu z cegły. Do tej pory to rozwiązanie również uchodziło za tańsze. Obecnie za domek z bali trzeba zapłacić więcej niż kilka lat temu ze względu na rosnące ceny drewna.

Czy warto budować dom z drewna?

Budowa domu z bali to inwestycja, która zwróci się w przyszłości, dzięki czemu możemy poprawić nasze warunki życia. Jeśli marzysz o takim domu i chcesz spełnić swoje marzenie, powinieneś zastanowić się, jakich materiałów użyć do jego budowy. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, dzięki czemu efektywnie ogrzewa dom, co może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Co więcej, taka konstrukcja prezentuje się bardzo efektownie, więc z pewnością podniesie poprzeczkę Twojego domu i sprawi, że będzie wyglądał bardziej prestiżowo.

Jaki rodzaj drewna jest używany do budowy?

Obecnie domy drewniane budowane są z różnych surowców, o nieco innych właściwościach i cenach. Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest zrozumienie ich cech i znalezienie najtańszych na rynku. Przy wyborze surowców do budowy domu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Poza ceną i dostępnością drewna na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy jego konstrukcja jest łatwa w obróbce i czy zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Ponadto drewno jest podatne na gnicie lub ataki szkodników. Warto również sprawdzić, jak łatwo jest pielęgnować i pielęgnować dany rodzaj drewna.

Nic dziwnego, że świerk i sosna są na rynku jako najpopularniejsze surowce do budowy domów z bali. Obie odmiany są stosunkowo tanie i nadają się do budowy, ale każda ma swoje własne cechy.

Świerk posiada właściwości termoizolacyjne, dlatego polecany jest głównie jako materiał budowlany w miejscach o niskiej temperaturze. Ponadto charakteryzuje się dużą sztywnością, a co za tym idzie odpornością na odkształcenia i pękanie. Jest bardzo łatwy w obróbce – bez problemu można go piłować, ciąć i wiercić. Drewno świerkowe jest miękkie, co oznacza, że ​​należy uważać, aby nie uszkodzić go podczas budowy. Również to drewno należy chronić przed wilgocią i gniciem – po kilku latach użytkowania może zacząć gnić, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczone.

Sosna ma podobne właściwości do świerka – oba są trwałe i łatwe w obróbce. Dodatkowo nadaje się na gwoździe i wkręty – dzięki temu bardzo łatwo łączyć części domu wykonane z drewna sosnowego. Kupując sosnę należy jednak zwrócić uwagę na jej jakość – gorszy materiał może mieć sęki, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykorzystanie go w budownictwie.

Rodzaj użytego materiału ma kluczowe znaczenie

Budując dom z drewna, z pewnością nie warto oszczędzać na materiałach. Można jednak rozważyć techniczne opcje budowy domu. Technologia szkieletowa jest tańsza niż budowa domu z bali, ponieważ konstrukcja jest lżejsza i oszczędza budowę fundamentów. Elementy konstrukcyjne tego domu są produkowane w fabryce, co skraca czas budowy i koszty pracy. W przypadku domów drewnianych wymagany jest trwalszy, a przez to droższy fundament. Dosyć kosztowny jest również zakup bali pionowych w celu wzmocnienia budynku. Należy również pamiętać, że drewniane ściany wymagają regularnej impregnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *