Zakup samochodu, pamiętaj o oględzinach!

Samochód jest wyborem na całe życie, dlatego ważne jest, aby dokonać go jak najdokładniej. Konieczne jest zebranie jak największej ilości informacji o interesującym nas modelu, w celu ustalenia jego parametrów technicznych i niezawodności. Ważnym elementem procesu zakupu są oględziny nabywanego samochodu.

 Istnieje wiele forów internetowych i stron poświęconych zakupom samochodów używanych. Bez problemu można znaleźć porady na ten temat, takie jak „Jak sprawdzić samochód przed zakupem”. Zachęcamy do zapoznania się z tego typu treściami, ale jednocześnie ostrzegamy, że nie wystarczą one, aby dowiedzieć się wszystkiego o stanie konkretnego samochodu.

Laik nie oceni auta tak, jak zrobiłby to mechanik. Zamiast tego może wstępnie odrzucić „miny”, by nie tracić pieniędzy na niepotrzebne wycieczki do serwisów, albo może nie zauważyć problemów, które w niedalekiej przyszłości będą wymagały napraw – czasem bardzo kosztownych napraw.

Dylemat polega na tym, jak sprawdzić, czy warto kupić samochód, nie będąc ekspertem w tej dziedzinie?

Na początku warto ustalić kolejność działań, postępować spokojnie i metodycznie, a także pamiętać, by podczas wstępnej weryfikacji nie próbować prześwietlić auta od A do Z. Podkreślmy to wyraźnie: laik lub niedoświadczony w tej materii amator zazwyczaj nie będzie w stanie znaleźć wszystkiego – chodzi o to, by zweryfikować najważniejsze kwestie, takie jak np. zła historia wypadkowa.

Zanim udasz się na miejsce oględzin, nie zaszkodzi skonsultować się z zaprzyjaźnionym mechanikiem lub w ostateczności poczytać o problemach interesującego Cię auta na forach internetowych. Pamiętaj jednak, że w sieci roi się od domorosłych ekspertów i do wielu wpisów należy podchodzić z ostrożnością. Jeśli jednak jakaś usterka pojawia się regularnie, można założyć, że rzeczywiście jest to słaby punkt tego modelu.

Warto zacząć od ogólnego wrażenia na temat samochodu – jego koloru i stanu technicznego. Jeśli nie spełniają one Państwa oczekiwań, nie ma sensu kontynuować oględzin.

Oto kilka prostych wskazówek, jak wizualnie skontrolować używany samochód przed zakupem:

  • Historia samochodu, w tym gdzie był kupiony i sprzedany przed. Historię swojego samochodu możesz znaleźć w Rejestrze Samochodów Używanych na stronie historiapojazdu.gov.pl. Możesz również zweryfikować samochody z innych krajów – pamiętaj tylko, aby sprawdzić stan licznika przed sprowadzeniem ich do Polski. Jeśli nie chcesz robić tego sam, możesz sprawdzić swój samochód w firmach, które specjalizują się w weryfikacji samochodów. Jest ich wiele w całej Polsce, ale nie są one tanie.
  • Przebieg. Nowy samochód powinien mieć niski przebieg, a używany samochód powinien mieć stosunkowo niski przebieg dla jego wieku. Samochody z dużym przebiegiem są bardziej narażone na problemy.
  • Jazda próbna samochodem na różnych nawierzchniach, w różnych warunkach jazdy, w tym na wzniesieniach i zakrętach. Należy zwrócić uwagę na to, jak dobrze przyspiesza, hamuje i pokonuje zakręty, a także słuchać nietypowych dźwięków lub zapachów.
  • Zajrzyj pod maskę. Zacznij od sprawdzenia silnika, poziomu oleju i płynu chłodzącego. Upewnij się, że wszystkie węże, paski i przewody wyglądają dobrze. Poszukaj śladów wycieków lub napraw. Sprawdź również płyn przekładniowy, płyn hamulcowy i płyn wspomagania kierownicy, jeśli możesz je znaleźć.
  • Sprawdź opony i zawieszenie. Sprawdź każdą oponę pod kątem bieżnika, zużycia i innych uszkodzeń. Sprawdź także oponę zapasową. Następnie przejrzyj amortyzatory i rozpórki (te łączą się z kołami). Poszukaj rdzy, wgnieceń lub wycieków w tym obszarze pojazdu.
  • Obejrzyj karoserię samochodu od góry do dołu. Sprawdź, czy wewnątrz i na zewnątrz nie ma zadrapań, wgnieceń, rdzy lub dziur w którymkolwiek z paneli. Profesjonalna inspekcja pomoże zidentyfikować wszelkie wcześniejsze wypadki lub uszkodzenia karoserii, które mogą nie być tak oczywiste dla niewprawnego oka.
  • Zbadaj siedzenia, tapicerkę i wykładzinę pod kątem rozdarć, plam lub oznak uszkodzenia przez wodę (np. nieszczelne okna). Następnie sprawdź wszystkie pasy bezpieczeństwa, drzwi, okna i zamki, aby upewnić się, że działają prawidłowo.
  • Sprawdź, czy wszystkie światła działają prawidłowo – reflektory, światła hamowania, kierunkowskazy itp.

Jeśli po oględzinach samochodu nadal masz wątpliwości co do jego stanu, skonsultuj się z mechanikiem. Koszt przeglądu wyniesie od 150 do 500 złotych, w zależności od tego, czy będzie to tylko pobieżne sprawdzenie stanu mechanicznego i podłączenie komputera serwisowego, czy pełna ścieżka diagnostyczna, łącznie z pomiarem grubości lakieru. Uwaga: nigdy nie korzystaj z warsztatu/stacji kontroli pojazdów wskazanej przez sprzedawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *