Wynajem mieszkań – co musisz o tym wiedzieć?

Wynajem mieszkań to dobry sposób na inwestowanie w czasach niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji. Popyt na mieszkania do wynajęcia nie maleje, a zarówno wynajmujący, jak i ich przyszli najemcy mają wiele pytań. Przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik dotyczący wynajmu mieszkań, w którym poruszamy wszystkie tematy związane z wynajmem mieszkań.

Komu i jak wynająć mieszkanie?

Pierwszym pytaniem, jakie zazwyczaj zadają sobie właściciele mieszkań do wynajęcia, jest pytanie, komu wynająć mieszkanie. Czy lepiej wynająć studentom, rodzinie z dziećmi, a może obcokrajowcom? A może zamiast wynajmować całe mieszkanie, zdecydować się na wynajem poszczególnych pokoi?

Wynajem całego mieszkania czy na pokoje?

Wynajmowanie całego mieszkania ma następujące zalety:

Właściciel może kontrolować jakość utrzymania i napraw. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie domu, sprzątanie i naprawy wszystkich mieszkań. W razie problemów z którymkolwiek z nich, będzie w stanie rozwiązać je szybko i sprawnie.

Właściciel ma pełną kontrolę nad apartamentem. Nie musi go udostępniać innym lokatorom, więc może w każdej chwili regulować dostęp do niego.

Łatwiej jest mu organizować naprawy lub remonty we wszystkich mieszkaniach jednocześnie.

Wynajmowanie według pokoi ma również pewne zalety:

Lokatorzy płacą tylko za to, co zużywają – prąd, wodę, kanalizację i koszty ogrzewania (jeśli są dostępne). Mają też własną kuchnię i łazienkę, co oznacza, że nie muszą dzielić tych udogodnień z innymi lokatorami w budynku. Ponadto, jeśli ktoś zdecyduje się opuścić lokal w trakcie trwania umowy najmu, nie będzie przeszkadzał w życiu innych osób.

Można starannie dobierać najemców – osoby, które chcą wynająć całe mieszkanie, mogą mieszkać razem z przyjaciółmi lub krewnymi, co może skutkować uciążliwym hałasem lub szkodami spowodowanymi przez współlokatorów, którzy nie dbają o swój dom. 

Jak wynająć mieszkanie obcokrajowcowi?

Rozwijająca się polska gospodarka i rosnący rynek pracy przyciągają do naszego kraju wielu obcokrajowców. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa z 2 milionów cudzoziemców mieszkających w Polsce to Ukraińcy, ale wśród licznych grup obcokrajowców w Polsce są także Białorusini, Niemcy czy przybysze z Mołdawii. Wielu z nich rozpoczyna swój pobyt od wynajęcia mieszkania. Nie powinno więc dziwić, że wynajmowanie mieszkania Ukraińcom, Białorusinom czy Niemcom rodzi wiele pytań.

Co jest mi potrzebne?

Aby bez problemu wynajmować swoje mieszkanie lub dom, należy uzyskać licencję na wynajem lokalu (licencja). Ponadto, jeśli chcesz sam wynajmować swoje mieszkanie, musisz je zarejestrować na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Procedura jest dość prosta i nie wymaga wiele czasu – powinna zająć około 5 minut. Koszty związane z uzyskaniem licencji zależą od tego, czy chcesz wynajmować jeden pokój, czy wszystkie pokoje w lokalu (jeśli jest ich więcej niż jeden). Przedział cenowy za uzyskanie licencji zaczyna się od około 1 tys. zł i sięga do 8 tys. zł.

Obowiązki wynajmującego

Jako wynajmujący masz obowiązek dopilnować, żeby lokal był w dobrym stanie, żeby wszelkie naprawy były przeprowadzane bezzwłocznie i żeby czynsz był płacony na czas. Jako najemca, musisz płacić czynsz na czas i dbać o lokal jak o swój własny.

Umowa najmu mieszkania daje wynajmującemu nie tylko prawa, ale i obowiązki. Do najważniejszych z nich należą:

– dostarczenie lokalu w stanie odpowiednim do umówionego użytku;

– utrzymanie lokalu w takim stanie przez cały okres trwania umowy najmu;

– zapewnienie prawidłowego funkcjonowania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (umożliwiających Najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i płynnych, ciepła, energii elektrycznej), dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń, stanowiących wyposażenie lokalu i budynku, określonych odrębnymi przepisami.

Obowiązki najemcy

Do głównych obowiązków najemcy należy:

– płacenie czynszu na czas i w wysokości uzgodnionej z wynajmującym,

– używanie lokalu w sposób ustalony w umowie najmu, a jeżeli takie ustalenia nie zostały poczynione, zgodnie z jego przeznaczeniem,

– utrzymywanie lokalu w dobrym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzeganie zasad porządku domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *