Wymarzona praca – czy to możliwe?

Masz wymarzoną pracę?

Większość ludzi twierdzi, że idealna praca to taka, która odpowiada naszej osobowości, preferencjom i zainteresowaniom. Co najważniejsze, powinno prowadzić do długotrwałego szczęścia i satysfakcji.

Czym jest praca marzeń? Jak to zidentyfikować?

Można śmiało powiedzieć, że niekoniecznie jest to wymarzona praca każdego. Niektórzy są zadowoleni z pracy jako lekarze, inni realizują swoje marzenie o byciu barmanem, a inni są zadowoleni ze stanowisk księgowych lub informatyków. Chodzi o twoje własne szczęście i osobiste osiągnięcia.

Praca marzeń to praca, o której marzyłeś jako dziecko. Jednak życie często zmienia nasze plany czy oczekiwania. Dorastając, zdaliśmy sobie sprawę, że to, co myśleliśmy, gdy mieliśmy 10 lat, było zupełnie inne niż to, co myśleliśmy, gdy mieliśmy 18 lat.

Należy pamiętać, że idealna praca niekoniecznie jest związana z naszymi studiami czy doświadczeniem zawodowym. Warto zastanowić się, czy obecny zawód sprawia nam radość i zadowala finansowo.

Jeśli zdecydujesz się zmienić pracę lub zacząć uczyć się czegoś nowego, zacznij od zadania sobie kilku pytań:

Czy lubię ten zawód? Jeśli tak – dlaczego? Co mi się w tym podoba?

Czy byłbym skłonny robić to codziennie przez lata?

Zadaj sobie pytanie, jaka jest Twoja idealna praca.

Zacznij od określenia swoich oczekiwań dotyczących pracy. Zależy Ci na wysokich dochodach? Szukasz elastycznych godzin pracy? Czy jest dla Ciebie ważne, aby móc pracować samodzielnie lub w zespole? Czy chcesz wziąć odpowiedzialność za innych? Odpowiedzi na te pytania podpowiedzą Ci, jaka kariera najlepiej pasuje do Twojej osobowości i oczekiwań.

Pomyśl o swoich mocnych stronach.

Zrób listę czynności, które lubisz, które są dla ciebie łatwe i które inni dobrze sobie radzą. Te cechy są podstawowymi elementami, które określają Twoje mocne strony i potencjał. Możesz także wymienić umiejętności, które przychodzą ci naturalnie, ale niekoniecznie lubisz (takie jak rozwiązywanie problemów matematycznych). Pomoże to wyeliminować zawody, które nie wykorzystują lub nie wymagają tych umiejętności.

Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci w znalezieniu idealnej pracy

  1. Zaryzykuj

Masz wymarzoną pracę? Chcesz ją znaleźć? Jeśli tak, będziesz musiał zaryzykować. Czas wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć odkrywać nowe rzeczy. Jeśli nie spróbujesz, nigdy nie dowiesz się, co wydarzy się za rogiem.

  1. Nie bój się porażki!

Porażka nie jest złą rzeczą – to tylko część życia i coś, czego wszyscy doświadczamy. Kiedy ponosimy porażkę, uczymy się na naszych porażkach i wzrastamy na nich. Staliśmy się też bardziej odporni – co jest cenną umiejętnością samą w sobie. Więc nie bój się ponosić porażki i popełniać błędy – skorzystaj z okazji, aby się rozwijać i uczyć.

  1. Akceptuj codzienne czynności

Czy słyszałeś powiedzenie „trawa po przeciwnej stronie jest zawsze bardziej zielona”? Cóż, to z pewnością prawda, jeśli chodzi o znalezienie wymarzonej pracy. Jeśli ciągle porównujesz się do innych, nigdy nie będziesz zadowolony z tego, co masz!

  1. Przygotuj się na zmiany.

Jeśli coś ma się zmienić, musisz przyjrzeć się, co poszło nie tak w przeszłości i dlaczego tym razem jest inaczej (coach może pomóc)

  1. Przygotuj się na to, że zostaniesz źle zrozumiany.

To część procesu, o którym nikt nie mówi. Jeśli masz szczęście znaleźć właściwą drogę, poczujesz się zagubiony, samotny, a może nawet trochę szalony (tak, to dobrze). Twoi przyjaciele i rodzina również mogą tego nie zrozumieć, dopóki nie zobaczą, jak bardzo jesteś szczęśliwy, że go znalazłeś.

  1. Przestań porównywać się z innymi. Twoja podróż różni się od innych, więc pamiętaj, że gdy ktoś dotrze tam przed tobą lub wybierze inną drogę niż ty, bo ma inne potrzeby, nie porównuje się z innymi.
  2. Zapomnij o pieniądzach chwilowo

Ten ostatni krok może wydawać się sprzeczny z intuicją, ale jeśli chcesz znaleźć satysfakcjonującą karierę, nie traktuj zarabiania pieniędzy jako priorytetu. Jeśli to zrobisz, skończysz z pracą, która jest taka sama jak każda inna praca od 9 do 17, a nie ta, która sprawia, że jesteś podekscytowany codziennym chodzeniem do pracy. Oczywiście każdy musi zarabiać na życie, ale wykonując powyższe kroki, zastanów się, ile pieniędzy jest dla Ciebie ważne. Jeśli pasjonujesz się tym, co robisz, prawdopodobnie na dłuższą metę zarobisz więcej pieniędzy, niż chciałbyś zapłacić najwięcej w tej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *