Wojna w Ukrainie

Ukraina to państwo w Europie Wschodniej, liczące 44 miliony mieszkańców. W przeszłości była częścią Związku Radzieckiego, a obecnie jest niepodległym państwem. Jej stolicą jest Kijów. Ukraina jest jednym z największych państw w Europie. Ukraina jest podzielona na 24 obwody. Każdy region ma swoje własne centrum administracyjne. Największe miasta to Kijów, Odessa, Charków, Dniepr, Lwów itd.

Historia Ukrainy w ciągu ostatnich czterech stuleci była tragiczna. Na skutek obcej dominacji, wewnętrznych podziałów i wojen Ukraina doświadczyła o wiele więcej niż tylko część nieszczęść i niedoli. Jednak mimo to Ukraińcy zawsze zachowywali poczucie przynależności narodowej i determinację, by żyć jako wolni ludzie.

Ukraina jest bogata w zasoby naturalne, zwłaszcza w minerały, takie jak rudy żelaza, węgiel, mangan, nikiel itp. Najpopularniejszym rodzajem rolnictwa jest tu uprawa zbóż. Na Ukrainie działa też wiele dużych przedsiębiorstw przemysłowych, które produkują maszyny do cięcia metalu dla przemysłu stalowego oraz maszyny rolnicze dla gospodarstw uprawiających zboże.

Rozpad ZSSR

Związek Radziecki nie był naturalnym państwem narodowym, lecz raczej zbiorem różnych regionów, które trzymały się razem dzięki wszechmocnej partii komunistycznej i wspólnej ideologii. W ciągu 70 lat istnienia ZSRR wielokrotnie dochodziło do napięć między tymi regionami i grupami etnicznymi, a także między ich przywódcami. W końcu to właśnie te wewnętrzne niepokoje doprowadziły do jego upadku.

Nie inaczej jest na Ukrainie. Na kilka dni przed rozpoczęciem krwawych starć parlament Ukrainy przegłosował uchylenie przepisów zezwalających na używanie języka rosyjskiego jako języka urzędowego w kilku częściach kraju, gdzie mieszka duża liczba osób rosyjskojęzycznych. Posunięcie to wywołało protesty zarówno ze strony Rosji, jak i etnicznych Ukraińców.

Podobnie jak ZSRR, Ukraina jest podzielona wzdłuż swoich granic na odrębne regiony o różnej tożsamości, co wynika z długich okresów historycznych, w których były one okupowane lub rządzone przez różne kraje – głównie Polskę i Rosję. Obecnie regiony te wykształciły swoje własne odrębne tożsamości i lojalność wobec obcych mocarstw. To napięcie doprowadziło do ciągłej niestabilności politycznej, która dręczy Ukrainę od czasu uzyskania niepodległości od Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Obecnie, wojna trwająca w Ukrainie wojna motywuje cały świat do pomocy. Wiele krajów wspomaga pomocą humanitarną, zostają wysyłane pomoce medyczne, a także broń, popularne serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy TikTok, zostają zawieszone, aby walczyć z dezinformacją.

TikTok zawiesił możliwość informowania o konflikcie z Ukrainą

Serwis społecznościowy TikTok zawiesił możliwość dodawania nowych treści z Rosji w związku z konfliktem z Ukrainą. Przedstawiciele TikTok twierdzą, że ich decyzja nie jest spowodowana wyłącznie inwazją Rosji na Ukrainę, ale również tym, że bezpieczeństwo użytkowników i członków zespołu jest dla nich sprawą najwyższej wagi.

Nowe prawo przewiduje karę do 15 lat więzienia dla osób rozpowszechniających „fałszywe informacje” na temat wojny na Ukrainie. Skutecznie kryminalizuje pisanie czegokolwiek, co jest sprzeczne z propagandą, a nawet nazywanie wojny wojną.
W odpowiedzi na uchwalone w Rosji prawo, które blokuje zachodnie media społecznościowe – rosyjskie serwisy, w tym Vkontakte, które są pod nadzorem, są nadal aktywne – członkowie Anonymous zamieszczają informacje i recenzje rosyjskich restauracji i firm na Google Maps. Ponadto, w ramach działań grupy mających na celu podniesienie świadomości na temat wojny na Ukrainie, jej członkowie zamieszczają na swoich kontach w serwisie Tinder (który został zablokowany w Rosji) zdjęcia zniszczonych budynków, artykuły informacyjne dotyczące konfliktu oraz informacje o obecności ukraińskich wojsk w pobliżu linii frontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *