Wilgotność powietrza w Twoim domu, zobacz czy jest prawidłowa i jak o to zadbać

Wilgotność jest jednym z najważniejszych parametrów powietrza. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka lub komfort mieszkania. Jaka jest więc optymalna wilgotność, która powinna panować w domu? Jak o nią zadbać?

Co to jest wilgotność powietrza?

Wilgotność to ilość pary wodnej zawartej w powietrzu. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej pary wodnej znajduje się w danej objętości powietrza. Odwrotnie jest w przypadku niskiej wilgotności: Bardziej zagęszczona atmosfera zawiera mniej pary wodnej niż atmosfera o wysokiej wilgotności. Oznacza to, że względnie wysokie stężenie wilgoci w powietrzu powoduje zamglenie na oknach, skraplanie się pary wodnej na zimnych powierzchniach i zwiększoną potliwość podczas aktywności fizycznej (pocenie się).

Organizm ludzki potrzebuje do przetrwania pewnego poziomu wilgotności względnej – około 40%. Reguluje on temperaturę naszego ciała poprzez pocenie się i parowanie. Jeśli poziom ten spadnie poniżej 30%, zaczynamy odczuwać dyskomfort; przy 15% lub mniej możemy umrzeć z powodu odwodnienia.

Odpowiedni poziom wilgotności

Jaka wilgotność powietrza powinna panować w domu? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy. Na początku warto jednak poznać różnicę między dwoma pojęciami opisującymi poziom wilgotności powietrza, a mianowicie między wilgotnością bezwzględną a względną. Ta pierwsza, czyli wilgotność bezwzględna, wyrażana jest w g/m3 i oznacza ilość wody rozpuszczonej w 1m3 powietrza. Częściej jednak stosowanym parametrem jest wilgotność względna, która przedstawiana jest w procentach i oznacza stosunek ilości wody zawartej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, biorąc pod uwagę daną temperaturę. Jaka zatem powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu? Odpowiednia wilgotność dla człowieka powinna wynosić od 40% do 60%. Taki poziom wilgotności jest korzystny jednocześnie dla ubrań, mebli czy książek.

Aby utrzymać optymalny poziom wilgotności w swoim mieszkaniu, możesz zastosować różne metody

Nawilżacze – są one uważane za jeden z najlepszych sposobów na nawilżenie powietrza w domu. Urządzenie emituje do powietrza wilgoć, która następnie odparowuje i tworzy kropelki, które są równomiernie rozprowadzane w całym pomieszczeniu. Nawilżacz ma szereg zalet:

– eliminuje elektryczność statyczną;

– zmniejsza ilość kurzu;

– łagodzi swędzenie w nosie i gardle;

– pomaga przy problemach z oddychaniem, takich jak astma czy zapalenie oskrzeli;

– poprawia jakość snu;

– zmniejsza poziom stresu;

– poprawia nastrój (poczucie dobrego samopoczucia);

Najpopularniejszym typem nawilżacza jest urządzenie ewaporacyjne, które zawiera w sobie wodę. Ten typ jest niezwykle popularny wśród właścicieli, ponieważ jest łatwy w użyciu, niedrogi i nie wymaga konserwacji.

Kontrola wilgotności za pomocą klimatyzatora

Jeśli masz stary system lub ręczny panel sterowania – wtedy musisz sterować nim samodzielnie. Aby to zrobić, włączaj klimatyzator w ciągu dnia, gdy w powietrzu jest więcej wilgoci. W tym przypadku nie jest konieczne ustawienie niskiej temperatury – wystarczy, jeśli temperatura nie przekroczy 25-30 ° C. W nocy lub gdy w środowisku jest mniej wilgoci (na przykład podczas zimnej pogody), wyłącz urządzenie na kilka godzin lub nawet na dzień.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2 w 1 czy cały zestaw?

Obecnie wiele oczyszczaczy powietrza posiada dodatkową funkcję, jaką jest nawilżacz. Nawilżacze 2w1 zawierają ten sam zestaw filtrów antysmogowych (filtr HEPA, filtr węglowy) co osobne urządzenia z tą różnicą, że w urządzeniu 2w1 pojawia się zbiornik na wodę. Powietrze, które przechodzi przez zestaw filtrów dodatkowo przechodzi przez filtr wodny, dzięki czemu można jednocześnie oczyszczać powietrze i odpowiednio je nawilżać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *