Transkrypcja nagrań, wywiadów i konferencji

Transkrypcja nagrań, filmów czy zajęć prowadzonych w formie online, to nic innego jak dokładnie odwzorowanie wypowiedzi zawartej na nagraniu w formę pisemną. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród wykładowców, ale również wśród osób publikujących swoje materiały na takich platformach jak YouTube, czy Spotify. Transkrypcja umożliwia przekazanie wiedzy w przystępny sposób, szczególnie jeśli dotyczy ona nagrania w języku obcym, będącego podsumowaniem wykładu, skierowanego do studentów lub uczestników wybranego szkolenia o zróżnicowanym poziomie wiedzy. 

Transkrypcja, czyli Twoje nagranie w formie pisemnej

Transkrypcja stanowi dokładne odwzorowanie wypowiedzi, którą przedstawiamy w formie tekstu pisanego. Skorzystanie z transkrypcji nagrania będzie przydatne dla każdego, niezależnie od tego czym zajmuje się na co dzień. Transkrypcja nagrania będzie odpowiednia dla dziennikarzy, podcasterów, youtuberów, czy prowadzących zajęcia online. Skąd takie przekonanie? Wynika ono przede wszystkim ze znajomości potrzeb rynku. Dzięki transkrypcji będziesz mógł swoimi treściami dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a co za tym idzie wzrośnie nie tylko świadomość Twojej marki, ale również jej zyski. Dzięki wartościowym treściom dostępnym dla każdego, pokażesz swoim odbiorcom, że warto korzystać z przygotowanych przez Ciebie materiałów i rozpowszechniać je dalej. 

Transkrypcja wykorzystywana jest również na wielu popularnych platformach społecznościowych, gdzie marki wykorzystują ją do prowadzenia profilu firmowego oraz komunikacji z użytkownikami. Przepisywanie nagrania prezentacji firmowej lub spotu reklamowego może okazać się niezwykle przydatne przy tworzeniu spójnego wizerunku firmy. Transkrypcja nagrań to również świetna metoda na zwiększenie swojej pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Kim jest transkrybent i czym się zajmuje?

Osobą zajmującą się transkrypcją, czyli przekształceniem słowa mówionego w słowo pisane, zajmuje się transkrybent. To właśnie on tworzy teksty na podstawie dostarczonych mu nagrań. Jest ona opracowywana tak, by następnie zostać wykorzystaną do ebooka, tworzenia prezentacji lub katalogu firmowego. Co ciekawe, z usług transkrypcji korzysta się również podczas przygotowywania napisów do filmów. 

Nagrania, które najczęściej opracowuje transkrybent dotyczą rozpraw sądowych, wywiadów czy konferencji naukowych i webianrów. Na podstawie dostarczonych treści tworzy on obszerny tekst, pozbawiony zbędnych wtrąceń, błędów stylistycznych, składniowych, jak i językowych. W trakcie transkrypcji eliminowane są przejęzyczenia, gdyż mogą one negatywnie wpływać na odbiór całego tekstu. Transkrybent nie powinien zmieniać wypowiedzianych słów, ponieważ mają one dużą wartość, gdyż określają ogólną ideę nagrania.  

Dwa rodzaje transkrypcji nagrań – jaki wybrać?

Profesjonalny transkrybent przygotowuje treści pozbawione błędów składniowych, tak by całość była łatwo przyswajalna dla odbiorcy. Jego zadaniem jest opracowanie tekstu, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje, przy jednoczesnym zachowaniu głównej myśli mówiącego.

Niezależnie od tego, czy transkrypcja będzie dotyczyła długiego nagrania, co jest równoznaczne z przygotowaniem obszernego opisu treści, czy krótkim wideo umieszczonym w mediach społecznościowych, transkrypcja nagrań to zdecydowanie usługa, z której warto skorzystać. Jednak ze względu na specyfikę działań prowadzonych w ramach transkrypcji, podzielić możemy ją na dwie kategorie.

W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na transkrypcję:

  • pełną,
  • standardową.

Transkrypcja pełna – transkrypcja, którą można określić jako przepisywanie słowa w słowo, które słyszymy na nagraniu. Oznacza to, że zawiera ona wszystkie zakłócenia spowodowane problemami technicznymi, wtrącenia, a także zająknięcia, czy przejęzyczenia. Powstały tekst w żaden sposób nie jest sformatowany. Tego typu treści są ciężkie w odczycie.

Transkrypcja standardowa – inaczej transkrypcja zedytowana lub wygładzona. Treści powstałe w wyniku odsłuchania nagrania i przeniesieniu słowa mówionego na papier, są wyczyszczone ze zbędnych zakłóceń oraz wtrąceń. Transkrypcja ta to przygotowanie tekstu, który dobrze się czyta, dlatego większość osób decyduje się właśnie na tę formę. Co istotne, tego typu tekst zawiera również formatowanie pod względem błędów językowych.

Transkrypcja nagrań, czyli krótko o jej największych zaletach

Jaki widzisz, niemal każde nagranie może zostać poddane przekształceniu słowa mówionego w słowo pisane. Dzięki umieszczeniu stempli czasowych oraz dokładnemu formatowaniu i poprawie błędów, gotowy tekst będzie stanowić idealną bazę dla dalszych materiałów naukowych i nie tylko. Treści nagrania staną się bazą dla prac naukowych, czy haseł reklamowych promujących daną markę.

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *