Święta na świecie

Wszyscy słyszeliśmy o świętach katolicyzmu, ale co świętują protestanci? Czy mają kalendarz pełen świąt? Tak. Protestanci mają obszerny, solidny kalendarz świąt. Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych świąt obchodzonych przez amerykańskich protestantów, wraz z wyjaśnieniem, jak powstały i co oznaczają.

Dzień Martina Luthera Kinga Jr. 

Obchodzony w trzeci poniedziałek stycznia, wielu protestantów wykorzystuje ten dzień, aby przypomnieć sobie spuściznę Martina Luthera Kinga i to, w jaki sposób był on w stanie poprowadzić ruch protestu przeciwko powszechnemu rasizmowi. Święto to służy również jako czas samokontroli w obrębie wyznań protestanckich, ponieważ członkowie duchowieństwa często pytają swoich kongregacji o zdanie aby zastanowić się, jak mogą być lepszymi ludźmi i uczynić świat lepszym miejscem. 

Walentynki 

Walentynki, choć obecnie są okazją do świętowania romantycznej miłości, były kiedyś dniem, w którym wszyscy niezamężni ludzie modlili się za swoich przyszłych małżonków. Walentego, który został uwięziony za pomoc w zawieraniu małżeństw wbrew woli cesarza Klaudiusza II, który w owym czasie zdelegalizował małżeństwo. Przed uwięzieniem św. Walenty wysłał list do swojej ukochanej, obiecując, że wróci i poślubi ją po wyjściu z więzienia. 

Urodziny Lincolna 

12 lutego protestanci świętują życie Abrahama Lincolna – pierwszego protestanckiego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Święto to nazywane jest również „Urodzinami Waszyngtona” i jest łączone z dniem Kolumba i Dzień Prezydenta.

Chrzest naszego Pana 

W pierwszą niedzielę po 7 stycznia, Kościół protestancki obchodzi święto Chrztu Chrystusa. Święto to jest obchodzone na pamiątkę dnia, w którym Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela, co było ważnym krokiem w jego duchowej podróży jako człowieka, który posiadał zarówno boskie, jak i ludzkie cechy. 

Święto Trzech Króli

Chrześcijańscy protestanci często obchodzą Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia, dzień, który upamiętnia wizytę magów u Dzieciątka Chrystusowego. Znane również jako „Dzień Trzech Króli” lub „Małe Boże Narodzenie”, święto to jest obchodzone przez dzieci, które otrzymują prezenty od króla. 

Wielki Post 

Ten czas refleksji i pokuty prowadzi do Wielkiego Postu. Jest to 40-dniowy okres poprzedzający Wielkanoc. Protestanci obserwują Wielki Post na jeden z dwóch sposobów: wielu z nich uczestniczy w codziennych nabożeństwach, podczas gdy inni ograniczają spożycie pewnych pokarmów lub podejmują post. 

Wielkanoc 

To główne święto upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa po ukrzyżowaniu przez Rzymian. Dzień ten jest obchodzony przez chrześcijan od ponad 2000 lat i jest dla nich jednym z najważniejszych świąt w roku. 

Niedziela Zielonych Świątek 

Święto to, znane również jako Zielone Świątki, Zielone Świątki lub Biała Niedziela, przypada 40 dni po Wielkanocy i upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na uczniów Chrystusa, jak zapisano w Dziejach Apostolskich 2:1-8. Kościoły protestanckie często obchodzimy to święto specjalnymi nabożeństwami w siódmą niedzielę po Wielkanocy. 

Wniebowstąpienie, 40 dni po Wielkanocy 

Ten dzień upamiętnia Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa i następuje po czterdziestodniowym okresie postu i pokuty. Wniebowstąpienie jest jednym z dwunastu wielkich świąt chrześcijaństwa i przypada na czterdziesty dzień po Wielkanocy, chociaż niektóre wyznania protestanckie obchodzą ją w ostatnią niedzielę po Trójcy Świętej.

Niedziela Trójcy Świętej, po Zesłaniu Ducha Świętego 

Dzień ten upamiętnia pierwszych chrześcijan, którzy musieli przezwyciężyć różnice zdań dotyczące tego, czy Jezus Chrystus był Bogiem, czy też nie. Wszyscy chrześcijanie obchodzą to święto nabożeństwami, które podkreślają, że Bóg jest trójjedyny, czyli składa się z trzech części. Wielu protestantów określa to święto jako „niedziela Trójcy Przenajświętszej”.

Dzień Świętego Krzyża, 14 września 

To święto upamiętnia odnalezienie świętego krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa. Wiele kościołów protestanckich obchodzi je w niedzielę w pobliżu tej daty. 

Dzień Reformacji, 31 października 

Protest kościoły antyczne często świętują ten dzień specjalnymi nabożeństwami na cześć Reformacji Protestanckiej, która rozpoczęła się 31 października 1517 r. 

Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 

Dzień ten ma na celu uczczenie wszystkich chrześcijańskich świętych i męczenników, którzy zmarli. Po raz pierwszy obchodzony był przez chrześcijan 13 maja 609 lub 610 roku. Święto zostało przeniesione na 1 listopada w IX wieku przez papieża Grzegorza IV. Jest ono obchodzone przez zarówno protestantów jak i katolików, ale może być określane jako „All Hallows” przez niektórych chrześcijan.

Dzień Zaduszny, 2 listopada 

Święto to nazywane jest również „Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych”. Zostało ono ustanowione przez papieża Grzegorza VII dla uczczenia wszystkich zmarłych chrześcijan. W wielu kościołach protestanckich obchodzone jestw dniu 2 listopada.

Halloween 

W Stanach Zjednoczonych Halloween jest zwykle obchodzone 31 października. Upamiętnia ono wiarę, że wszystkie złe duchy grasują po ziemi w tym dniu – jest to bliski kuzyn dnia Wszystkich Świętych – ale zawiera również elementy maskarady i festiwali, które czerpią z kultur pogańskich. 

Święto Dziękczynienia 

Obchody Święta Dziękczynienia ewoluowały w amerykańskim protestantyzmie w ciągu ostatnich trzech stuleci. Pierwotnie święto to obchodzono na początku grudnia, aby uczcić to, jak Bóg zatroszczył się o nowo przybyłych osadników w Nowej Anglii po ciężkiej zimie. Obecnie Święto Dziękczynienia obchodzone jest pod koniec listopada i służy jako okazja dla rodzin do spotkania się i wyrażenia wdzięczności za to, co mają. 

Boże Narodzenie. 

W wielu wyznaniach protestanckich pierwszy dzień grudnia to „jasełka”, czyli uroczystość upamiętniająca narodziny Chrystusa. Zazwyczaj odbywa się to w niedzielę, a po nabożeństwie często następuje spotkanie rodzinne lub obiad, aby uczcić fakt, że Bóg zesłał na ziemię swojego jedynego syna właśnie tego dnia. 

Kwanzaa 

Święto obchodzone od grudnia, to święto niereligijne, które zostało wymyślone przez Afroamerykanów w latach 60-tych XX wieku. Upamiętnia ono afrykańskie dziedzictwo i kulturę poprzez siedem dni uroczystych rytuałów. 

Boxing Day 

To grudniowe święto jest ograniczone głównie do Kanady i pierwotnie nazywało się „Boxing Day” w Anglii, gdzie zostało zapoczątkowane jako dzień dobroczynności w średniowieczu dzień ten był dla chrześcijan czasem oddawania swoich „skrzynek”, czyli datków na rzecz ubogich, i jest obchodzony w Kanadzie od 1845 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *