Retinol – zbawienne działanie dla naszej skóry. Jak używać retinolu, aby był skuteczny?
W kosmetologii retinol jest najpopularniejszym składnikiem stosowanym do korekcji zmarszczek. Ponieważ pierwiastek ten występuje w organizmie człowieka, jest łatwo wchłaniany i ma bardzo dobry wpływ na skórę. Stosowanie retinolu stymuluje naturalną produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry – w efekcie zmarszczki zostają zredukowane, a cera staje się świeższa.
Kuracja retinolem może być doskonałym rozwiązaniem dla osób z różnego rodzaju problemami skórnymi. Skutecznie działa przeciwtrądzikowo, ponieważ zapobiega powstawaniu nowych stanów zapalnych, a także poprawia stan cery tłustej i problematycznej. Terapia retinoidami redukuje również przebarwienia oraz łagodzi podrażnienia wywołane promieniowaniem UV czy zanieczyszczeniami powietrza.
Co to jest retinol?
Retinol, czyli witamina A, to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Wykazano, że poprawia wygląd dużych porów, ciemnych plam i innych oznak starzenia się skóry. Działa poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę tekstury skóry. Witamina A pomaga również zmniejszyć stan zapalny, co może przyspieszyć gojenie się ran, a nawet zmniejszyć ilość wyprysków trądzikowych. Z wiekiem nasz organizm produkuje mniej retinolu. Prowadzi to do zauważalnych zmian w naszym wyglądzie, takich jak zmarszczki i obwisła skóra.
Kuracja retinolem – czy działa?
Skuteczność kuracji retinolem zależy od kilku czynników: wieku i rodzaju skóry, prawidłowej techniki aplikacji oraz doboru odpowiednich kosmetyków.
Osoby, które nigdy wcześniej nie stosowały retinoidów, powinny rozpocząć ich stosowanie ostrożnie, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia i podrażnienia. Po kilku tygodniach, kiedy skóra przyzwyczai się do nich, można zwiększyć dawkę substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty zawierające retinoidy są sobie równe – ich siła działania musi być odpowiednio dobrana.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów kremu z retinolem?
Przede wszystkim pamiętaj, że nie każdy kosmetyk z retinolem będzie działał skutecznie. Składnik ten musi być w odpowiednim stężeniu i formie, aby nasza skóra mogła go bez problemu wchłonąć i nie wywoływać podrażnień czy dyskomfortu. Warto wybierać sprawdzone marki kosmetyczne, które są na rynku od lat.
Retinol ma znaczący wpływ na skórę:
poprawia jej strukturę,
nadaje jej sprężystość,
pobudza krążenie krwi, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia,
stymuluje fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny.
Retinol można znaleźć zarówno w produktach dostępnych bez recepty, jak i w preparatach wydawanych na receptę. Różnica między nimi polega na stężeniu tej substancji w preparacie. Z reguły są to dość niskie stężenia (poniżej 0,5%). Większe dawki wymagają recepty, ponieważ mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak pieczenie czy zaczerwienienie skóry.
Osoby o wrażliwej skórze powinny być ostrożne przy stosowaniu produktów z retinolem, ponieważ mogą one powodować podrażnienia, zaczerwienienia i suchość. Innym minusem jest to, że retinol sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej wrażliwa na światło słoneczne i może powodować oparzenia słoneczne, jeśli nie jesteś ostrożna z ochroną przeciwsłoneczną podczas jego stosowania.
Mity na temat retinolu
Mit 1. Nie należy stosować retinolu pod oczy
Początki znajomości z witaminą A bywają trudne, pewnie dlatego wokół stosowania tego składnika narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi, że nie powinno się go stosować pod oczy. Można to robić, są nawet świetne preparaty do tego celu, jak np. marki Medik8.
Mit 2. Retinol powoduje łuszczenie się skóry
Nie przejmuj się łuszczeniem się skóry, jest to całkowicie normalne – po prostu nie pocieraj twarzy zbyt mocno. Jeśli po zastosowaniu kremu odczuwasz wyraźne przesuszenie, zmniejsz częstotliwość jego stosowania do raz na 3 dni lub co drugi dzień lub zastosuj maseczkę nawilżającą w ciągu dnia. Stosując krem z retinoidami na noc, możesz potrzebować dodatkowego kremu nawilżającego w ciągu dnia.
Mit 3. Retinol może być stosowany tylko zimą.
To nieprawda! Witamina A działa na skórę bardzo dobrze przez cały rok, jeśli tylko pamiętamy o ochronie przeciwsłonecznej z wysokim filtrem zarówno zimą, jak i latem. Witamina A sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło, dlatego zawsze pamiętajmy o nałożeniu kremu z filtrem przed wyjściem na zewnątrz.