Promiennik podczerwieni – czy chcesz go mieć w swoim domu? Zasada działania promienników podczerwieni

Jak działa promiennik podczerwieni? Grzejnik na podczerwień wykorzystuje specjalny rodzaj materiału do emitowania promieniowania podczerwonego. Jeśli kiedykolwiek widziałeś czarne światło, efekt, jaki wywiera ono na pomieszczenie, można najlepiej opisać jako niesamowity, ponieważ sprawia, że niektóre kolory świecą pod jego ciemnoniebieskim światłem. Promieniowanie podczerwone jest podobne, z tym że działa w ciemności i może sprawić, że wszystkie kolory będą świecić.

Promieniowanie podczerwone jest niewidzialne dla ludzi, ale możemy je odczuwać jako ciepło. Jest ono podobne do emisji podczerwieni przez nasze ciało, dlatego jesteśmy w stanie wyczuć ciepło innej osoby, nawet jeśli nas nie dotyka. Element grzewczy grzejnika na podczerwień składa się z szeregu elementów ceramicznych zwanych rurkami cieplnymi. Rurka cieplna ma dwa otwory na jednym końcu i dwa otwory na drugim końcu. Każda para końców połączona jest cienką rurką zwaną knotem.

Kiedy prąd przepływa przez knoty, powoli podgrzewa powietrze wewnątrz każdej rurki cieplnej do około 100 stopni Celsjusza (212 stopni Fahrenheita). Ogrzane powietrze wewnątrz rurek odparowuje w postaci pary, która następnie skrapla się z powrotem w ciecz na chłodniejszych końcach rurek i opada z powrotem w dół przez knoty, aby powtórzyć cykl. 

Zalety promienników podczerwieni

Grzejniki na podczerwień są klasycznym przykładem wspaniałego produktu, który często jest pomijany przez właścicieli domów. Ich główną zaletą jest to, że wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania pomieszczeń; w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, grzejniki na podczerwień nie nagrzewają się tak bardzo, ale dają dużo ciepła. Oznacza to, że otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów: ciepło i bezpieczeństwo.

Grzejniki na podczerwień są dobre do ogrzewania konkretnych miejsc, takich jak łazienki lub pomieszczenia biurowe, ponieważ ciepło pochodzi tylko z tych miejsc, które chcesz. Tradycyjne grzejniki wymagają umieszczenia ich w otwartej części pomieszczenia, aby uzyskać maksymalny efekt; jeśli umieścisz staromodny grzejnik przed swoim ulubionym krzesłem, skończysz z gorącym krzesłem i zimnym krzesłem. Natomiast dzięki promieniowaniu podczerwonemu cała przestrzeń zostanie ogrzana równomiernie i skutecznie.

Grzejniki na podczerwień oferują również korzyści w zakresie bezpieczeństwa w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Podczas gdy tradycyjne grzejniki są w zasadzie małymi piecami, które mogą spalić dom, jeśli nie są używane prawidłowo, grzejniki na podczerwień emitują jedynie promieniowanie. Oznacza to, że w mało prawdopodobnym przypadku, gdy coś pójdzie nie tak z jednym z tych urządzeń, nie ma ryzyka pożaru lub uszkodzenia dymu – po prostu trzeba będzie wymienić urządzenie!

Dlaczego warto wybrać grzejnik na podczerwień?

Ale dlaczego ktoś chciałby używać ciepła podczerwonego, jeśli jest dostępna inna opcja? Cóż, ciepło podczerwone różni się od innych rodzajów ogrzewania elektrycznego, ponieważ ogrzewa obiekty zamiast ogrzewać powietrze wokół nich. To sprawia, że nie czujesz potrzeby podkręcania temperatury w domu tak bardzo jak w przypadku innych rodzajów grzejników elektrycznych. W rzeczywistości poczujesz się cieplej przy niższej temperaturze niż przy wyższej temperaturze na grzejniku na podczerwień. Ponadto, ciepło podczerwieni jest lepsze dla zdrowia; nie będziesz czuł się tak gorąco i duszno, jak przy użyciu wymuszonego powietrza lub innego rodzaju grzejnika elektrycznego. Plus, z grzejnikiem na podczerwień nie musisz się martwić o włączenie wentylatora do obiegu powietrza, ponieważ nie ma ruchomych części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *