Prawidłowa zmiana biegów w samochodzie.
Wydaje się proste, ale czy na pewno nie popełniasz tych błędów ? Sprawdź ! Czy na pewno nie popełniasz tych błędów ? Sprawdź!
Kiedy zaczynasz naukę jazdy, jedną z pierwszych rzeczy, których się nauczysz, jest to, jak działa Twój samochód. Prawidłowa zmiana biegów może być trudna. Chociaż najlepiej zacząć od razu, jeśli jest to zbyt trudne, nie martw się! Niektórzy twierdzą, że zmiana biegów to swego rodzaju sztuka – jednak robiąc to poprawnie i bezpiecznie. Jak zmieniać biegi w samochodzie i kiedy podczas jazdy?
Kiedy wiesz, jak zmieniać biegi, jest to korzystne na wiele różnych sposobów. Może nawet oszczędzić paliwo, w zależności od stylu jazdy. Są też inne korzyści – na przykład lepsze przyspieszenie i płynniejsza zmiana biegów. Zmiana biegów to bardzo ważna część jazdy. Upewnij się, że potrafisz odpowiednio skoordynować przepustnicę, hamulec i sprzęgło podczas wykonywania tego zadania. Różne silniki, takie jak diesel i benzyna vs manualna vs automatyczna skrzynia biegów – każdy z tych silników będzie różnił się stylami jazdy. Kiedy musisz zmienić biegi, sprawdź, czy robisz to poprawnie.
Jak zmieniać prawidłowo biegi?
Jednym z najważniejszych elementów w naszych samochodach jest silnik, ponieważ pozwala nam wypracować sposób na jego zmianę w różnych sytuacjach. Pozwalając nam mieć lepszą kontrolę nad naszym samochodem, proces ten pozwala nam utrzymać prędkość Twojego samochodu na optymalnym poziomie. Istnieje kilka typów skrzyń biegów, które różnią się między skrzyniami manualnymi, automatycznymi i półautomatycznymi. Mówię o tym, jak zmieniać biegi podczas jazdy samochodem.
Nauka zmiany biegów i opanowanie podstawowych umiejętności prowadzenia pojazdu, których potrzebujesz, aby zachować bezpieczeństwo na drodze, jest ważną częścią stania się pewnym siebie i wykwalifikowanym kierowcą. Aby zmienić biegi w samochodzie z manualną skrzynią biegów, pamiętaj, jakiego biegu używasz, a następnie użyj tego biegu, aby wybrać właściwy na desce rozdzielczej. Kiedy zmieniasz biegi, sprzęgło musi być całkowicie wciśnięte, aby stopa nigdy nie opuszczała gazu, wtedy musisz trzymać rękę na drążku. Aby zmienić biegi, znajdź 1 bieg. Jeśli jest to bieg do przodu, obróć drążek w lewo, a następnie lekko przesuń drążek w g, a następnie z powrotem w prawo. Podczas toczenia się autem zmień na drugi bieg przesuwając dźwignię lekko w dół. Po przejściu na trzeci bieg ustaw dźwignię w pozycji jałowej. Następnie przesuń gałkę w górę i lekko w prawo. 5. bieg może być trudny do uruchomienia, ale spójrzmy na dźwignię. Po włączeniu biegu wstecznego zajrzyj w bok samochodu i jedną ręką przekręć pokrętło z tyłu rączki.
Jeśli zamierzasz spowolnić pojazd i ułatwić jego prowadzenie, najlepiej jest zmniejszyć bieg. Proces jest zasadniczo taki sam, jak przy przenoszeniu w górę, z wyjątkiem tego, że poruszasz ręką w tym samym kierunku. Upewnij się, że przy każdej zmianie biegów całkowicie wciskasz pedał sprzęgła.
Wiele osób zastanawia się, kiedy należy zmieniać biegi w maszynie automatycznej. Skrzynia biegów w tym aucie może być znacznie łatwiejsza w obsłudze niż w aucie manualnym, a dla biegów są tylko 4 zmiany zamiast 6.
- Pozycja P (parking) — stosuje się go po zaparkowaniu pojazdu, to bieg blokujący koła
- Pozycja N (neutral) — tzw. luz, używany w sytuacjach awaryjnych, np. podczas holowania samochodu, bieg jałowy
- Pozycja R (reverse) — umożliwia cofanie się pojazdu, bieg wsteczny
- Pozycja D (drive) — bieg umożliwiający poruszanie się auta do przodu, skrzynia samodzielnie zmienia przełożenie.
Kiedy należy zmieniać biegi?
Większość ludzi często zastanawia się, jakie biegi najlepiej zmieniać. Bieg będzie miał wpływ na prędkość pojazdu, a zmiana biegów jest ważna dla płynnej i bezpiecznej jazdy po drodze. Niezależnie od rodzaju skrzyni biegów w Twoim aucie, warto dowiedzieć się, kiedy najlepiej z niej korzystać. Jeśli posiadasz samochód z silnikiem benzynowym, powinieneś zacząć od około 2500 obr/min. W większości samochodów silnik jest dobry do 2000 obr./min. Oznacza to, że przed osiągnięciem tej prędkości należy zmienić bieg na wyższy..
Główne błędy podczas zmiany biegów
Wiedza o tym, jak prawidłowo zmieniać biegi, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Nawet doświadczeni kierowcy popełniają błędy podczas ich zmiany. Powodem tego jest to, że oryginalny problem nie był spowodowany niewystarczającym widzem, złym nawykiem, czy może zwykłą nieostrożnością. Poniżej znajduje się lista najczęstszych błędów kierowców związanych ze zmianą biegów
- Nie wciskanie do końca pedała sprzęgła podczas zmiany biegu – w ten sposób można doprowadzić do awarii skrzyni biegów.
- Trzymanie dłoni na gałce zmiany biegów – utrzymując nacisk powodujemy zbyt duże obciążenie dla skrzyni.
- Wciskanie pedała sprzęgła podczas postoju – lepiej w tym momencie wrzucić na luz, dzięki temu przedłużymy żywotność sprzęgła
- Zbyt niskie obroty podczas jazdy – skrzynia oraz zużywają się wtedy szybciej