Pompy ciepła powietrze-woda. Wysoka efektywność i tanie koszty eksploatacji. Skuteczny sposób ogrzewania budynków
Coraz więcej osób zakłada u siebie pompę ciepła. Ten rodzaj instalacji grzewczej jest bardzo uniwersalny. Może służyć do ogrzewania domu jednorodzinnego, podgrzewania wody użytkowej, a także do ogrzewania budynków przemysłowych, biur itd. Ogrzewanie pompą ciepła jest bardzo wydajne. Można też wtedy zrezygnować z tradycyjnych grzejników i zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe.
Jednym z najczęściej wybieranych urządzeń z kategorii pomp ciepła jest pompa ciepła powietrze-woda. Jej montaż to doskonały sposób na ogrzewanie domu i uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Więcej o pompie ciepła powietrze-woda oraz ogólnie o urządzeniach, jakimi są pompy ciepła, można przeczytać w niniejszym artykule.
Pompa ciepła, co to właściwie jest? Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię elektryczną do pobierania ciepła z jednego miejsca i dostarczania go do innego. Przykładem pompy ciepła jest lodówka, ponieważ wykorzystuje ona energię elektryczną do usuwania ciepła z wnętrza lodówki i przenoszenia go na zewnątrz. Pompa ciepła może być również wykorzystywana do pobierania ciepła z powietrza zewnętrznego i dostarczania go do wnętrza. W takim przypadku urządzenie nazywa się pompą ciepła z powietrznym źródłem lub pompą ciepła powietrze-woda.
Pompa ciepła wykorzystuje prąd do działania. Może to być energia elektryczna z sieci bądź pozyskana z instalacji fotowoltaicznej. Posiadając instalację z panelami fotowoltaicznymi, można samemu produkować prąd, który zasili naszą pompę ciepła i zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne w razie niespodziewanych przerw w dostawie prądu.
Pompa ciepła powietrze-woda to nie jedyna możliwość. Jakie jeszcze pompy ciepła można spotkać?
Pompa ciepła to rodzaj urządzenia elektrycznego, które może skutecznie ogrzewać i chłodzić dom. Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, które działają poprzez wykorzystanie energii elektrycznej. Jak zostało wspomniane wyżej, pompa ciepła powietrze-woda to typ pomp, które są najczęściej wybierane przez właścicieli domów.
Pompy ciepła powietrze-woda są znane od dość dawna i działają poprzez przenoszenie ciepła z zewnątrz budynku do wnętrza domu. Wykorzystują one energię elektryczną do ogrzania powietrza wewnątrz domu, a następnie wysyłają powietrze na zewnątrz przez otwory wentylacyjne. Proces ten jest odwracany podczas chłodzenia – pompa ciepła wysysa ciepłe powietrze z domu i wypuszcza je na zewnątrz, zapewniając chłodzenie budynku. Pompy ciepła powietrze-woda są też łatwe do zainstalowania – montaż pomp ciepła tego rodzaju nie sprawia dużo trudności wykwalifikowanemu instalatorowi.
Gruntowe pompy ciepła to typ pomp ciepła, które w przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, wykorzystują inne źródło ciepła. Te wydajne urządzenia wykorzystują ziemię pod domem jako gigantyczny zbiornik na energię. Systemy źródeł gruntowych mogą być w stanie zapewnić wszystkie potrzeby w zakresie ogrzewania i chłodzenia, ale są droższe niż system źródeł powietrza i wymagają podziemnego systemu pętli, który musi być zainstalowany przed rozpoczęciem instalacji. Wymaga to szeroko zakrojonych prac ziemnych, więc jest bardziej skomplikowane, a montaż pompy ciepła gruntowej jest automatycznie bardziej kosztowny.
Poza tym można jeszcze spotkać pompy ciepła woda-woda i powietrze-powietrze, ale są to systemy rzadziej wykorzystywane w Polsce.

Dlaczego instalacja pompy ciepła powietrze-woda bezgrzałkowej to dobry pomysł? Wysoka efektywność pompy ciepła i niższe koszty
Pompy ciepła powietrze-woda to wydajny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domu. Wykorzystują one powietrze, które zostało wyciągnięte z zewnątrz, do ogrzewania wody w jednostce wewnętrznej, a następnie pompują ją z powrotem do domu.
Pompy ciepła typu powietrze-woda:
- nie wymagają żadnego paliwa, takiego jak olej lub gaz, są to więc ekologiczne urządzenia;
- są bardziej wydajne niż inne rodzaje systemów grzewczych, ponieważ przenoszą ciepło, a nie je wytwarzają;
- jeśli zdecydujemy się na połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, jesteśmy są w stanie utrzymać ciepło w domu nawet wtedy, gdy jest przerwa w dostawie prądu.
Bezgrzałkowe pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które dodatkowo mają taki atut, że nie posiadają energochłonnej grzałki, która cyklicznie pobiera prąd konieczny do uruchomienia. Dzięki temu podczas pracy pompy ciepła obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 40% względem innych pomp ciepła. Obniża to całkowity koszt pompy ciepła, a nam daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Moc pompy ciepła jest przy tym na tyle duża, że wystarczy do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.