Pompy ciepła jako sposób ogrzewania domu i nie tylko. Dlaczego pompa ciepła powietrze-woda to dobry wybór?

Montaż pompy ciepła powietrze-woda to sprawdzony i skuteczny sposób na ogrzewanie domu przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Urządzenie to pozwala na wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, a w trakcie ciepłych miesięcy może pełnić rolę klimatyzatora, działając w trybie chłodzenia. 

Coraz więcej osób interesuje się pompami ciepła jako alternatywnym sposobem ogrzewania domu. Odchodzi się powoli o kotłów na paliwo stałe, inwestując w bardziej nowoczesne rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie mocy pompy ciepła oraz na dokładne przeprowadzenie instalacji pompy ciepła przez specjalistów. Tylko jeśli moc pompy ciepła będzie odpowiednio dobrana, będziemy w stanie uzyskać najlepsze rezultaty.

Jak działają pompy ciepła powietrze-woda? Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda polega na wykorzystaniu ciepła zewnętrznego, który znajduje się w powietrzu atmosferycznym, do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynków. Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują ciepło powietrza, które pobierają z zewnątrz budynku i przekazują do instalacji grzewczej. Co istotne, oprócz tego, że działają w trybie ogrzewania, mogą również chłodzić wnętrze domu, jeśli na zewnątrz panują wysokie temperatury (np. w lato).

Efektywność pompy ciepła jest zależna od kilku czynników, takich jak temperatura otoczenia, temperatura wody użytkowej czy temperatura grzejników w domu. W okresie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada, efektywność pompy ciepła również może się obniżyć, co z kolei wpłynie na wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem domu i podgrzewaniem wody użytkowej.

Montaż pomp ciepła – jak to wygląda? Instalacja pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda nie jest trudna do zainstalowania. Wprawny technik będzie w stanie uporać się z tym zadaniem bardzo szybko. Pompa ciepła powietrzna nie wymaga tyle pracy przy montażu co pompa ciepła typu gruntowego. Nie trzeba robić głębokich odwiertów w ziemi – wystarczy zainstalować na zewnątrz budynku jednostkę zewnętrzną, a w środku drugą, wewnętrzną.

Podczas montażu pompy ciepła, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie połączenie pompy ciepła z instalacją grzewczą i podgrzewania wody użytkowej. Ważne jest również, aby pompa ciepła była podłączona do źródła energii elektrycznej o odpowiedniej mocy.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Panele słoneczne jako źródło zasilania pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło z powietrza, aby podgrzać wodę użytkową oraz do ogrzewania budynków. W ten sposób pompy ciepła typu powietrze-woda umożliwiają uzyskanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, co w dłuższej perspektywie czasu przekłada się na niższe koszty ogrzewania budynku i podgrzewania wody użytkowej. Warto jednak wiedzieć, że można jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła, poprzez połączenie jej z fotowoltaiką. 

W przypadku, gdy posiadamy instalację fotowoltaiczną, praca pompy ciepła może zostać dodatkowo zoptymalizowana, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej będzie jeszcze mniejsze. Zamiast czerpać prąd z sieci, będziemy korzystać z energii wytworzonej przez panele słoneczne. Poza tym możemy także zainstalować w domu ogrzewanie płaszczyznowe, które w połączeniu z pompą ciepła powietrze-woda zapewnia jeszcze większą efektywność.

Ogrzewanie pompą ciepła – korzyści. Dlaczego warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła?

  • Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda jest stosunkowo prosty i nie wymaga budowy komina, składowania opału czy podatku rolnego. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną i nie emituje zanieczyszczeń, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
  • W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi, pompą ciepła można osiągnąć nawet do 50% oszczędności na zużyciu energii. Wysoka efektywność urządzenia zależy od jego mocy oraz współczynnika COP (Coefficient of Performance), który określa stosunek mocy cieplnej do energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła.
  • Pompy ciepła powietrze-woda działają sprawnie również przy niskich temperaturach zewnętrznych, a ich montaż jest możliwy w różnych trybach ogrzewania, takich jak ogrzewanie płaszczyznowe czy zastosowanie klimakonwektorów.
  • Pompy ciepła typu powietrze-woda pozwalają również na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, co dodatkowo przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynku. W przypadku zastosowania instalacji fotowoltaicznej, energia elektryczna potrzebna do pracy pompy ciepła pochodzi z czystych źródeł odnawialnych.
  • Choć koszt pompy ciepła może z początku nieco przytłaczać, w dłuższej perspektywie jej montaż i eksploatacja są bardziej opłacalne niż tradycyjne rozwiązania grzewcze. Pompy ciepła powietrze-woda umożliwiają również osiągnięcie wysokiej efektywności i obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a także redukcję emisji zanieczyszczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *