Pojazdy hybrydowe — jak to działa. Czy wiedziałeś, że jest tak wiele rodzajów silników hybrydowych?

Obecnie wiele osób martwi się o środowisko, a wiele z nich próbuje zmniejszyć swój ślad węglowy, kupując pojazd hybrydowy. Pojazdy hybrydowe wykorzystują zarówno benzynę, jak i energię elektryczną, wykorzystując najlepsze właściwości obu technologii, aby stworzyć pojazd bardziej wydajny niż samochody konwencjonalne.

Czym jest samochód hybrydowy?

„Hybryda” stała się modnym hasłem w branży motoryzacyjnej. Wielu producentów produkuje hybrydowe wersje swoich tradycyjnych modeli benzynowych, zachwalając wzrost wydajności i osiągów. Pojazd hybrydowy to pojazd, który wykorzystuje dwa źródła energii (paliwo i energię elektryczną), aby osiągnąć cel, jakim jest bardziej wydajny napęd lub sprawić, by samochód był szybszy niż konwencjonalny silnik benzynowy. W trakcie opracowywania jest wiele różnych typów pojazdów hybrydowych, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: wykorzystują więcej niż jedno źródło energii do wykonywania zadań.

Jak działają samochody hybrydowe?

Hybrydy wykorzystują hamowanie regeneracyjne do przechwytywania energii kinetycznej, która w przeciwnym razie zostałaby utracona w postaci ciepła. Energia ta jest wykorzystywana do ładowania akumulatora samochodu podczas jazdy. Gdy samochód hybrydowy potrzebuje dodatkowej mocy, na przykład podczas wyprzedzania lub pokonywania wzniesienia, wykorzystuje energię elektryczną z akumulatora lub silnika benzynowego, lub z obu.

Pojazdy hybrydowe mają dwa rodzaje silników: silnik benzynowy, jak większość pojazdów, oraz silnik elektryczny zasilany bateryjnie. Silnik elektryczny zwykle nie jest w stanie samodzielnie napędzać pojazdu, potrzebuje wsparcia konwencjonalnego silnika. Niektóre pojazdy hybrydowe mogą być napędzane silnikami elektrycznymi tylko na krótkich dystansach przy niskich prędkościach. Silnik benzynowy włącza się i pomaga napędzać samochód podczas przyspieszania i pokonywania dalszych odległości.

Kiedy zwalniasz (zdejmując nogę z pedału gazu lub lekko naciskając na hamulce) podczas jazdy hybrydą, korzystasz z tego, co inżynierowie nazywają „hamowaniem regeneracyjnym”. Silnik odwraca kierunek obrotów i staje się generatorem przechwytującym energię kinetyczną z silnika.

Różne rodzaje systemów hybrydowych

Hybryda równoległa

Najpopularniejszym typem hybrydy jest hybryda równoległa, w której silnik elektryczny zasilany bateryjnie i silnik gazowy są połączone bezpośrednio z kołami napędowymi za pomocą mechanizmu sprzęgającego, takiego jak skrzynia biegów. Ta hybryda ma jeden, dwa lub trzy silniki elektryczne, w zależności od marki i modelu pojazdu.

Hybryda szeregowa

W hybrydzie szeregowej silnik spalinowy i energia elektryczna współpracują ze sobą, ale nie w sposób, w jaki można by się tego spodziewać. Silnik gazowy nie jest bezpośrednio połączony z kołami, tylko ładuje akumulator. W rzeczywistości nie ma mechanicznego połączenia między silnikiem gazowym a kołami napędowymi. Kiedy wciśniesz pedał przyspieszenia w seryjnej hybrydzie, w rzeczywistości wysyłasz więcej mocy do silnika, który napędza samochód. Silnik pracuje ze stałą prędkością, ładując akumulator i zasilając generator, który przekazuje energię do silnika elektrycznego (lub silników elektrycznych), które są bezpośrednio połączone z kołami napędowymi.

Hybrydowy pojazd elektryczny typu plug–in (PHEV)

W rzeczywistości jest to równoległa hybryda z większym zestawem akumulatorów, które należy ładować zewnętrznie. Może być napędzany przy użyciu 100% mocy silnika elektrycznego, ale zasięg jest niewielki.

Łagodna hybryda

Łagodne hybrydy są coraz bardziej powszechne. Mają mały akumulator i silnik elektryczny, które pomagają zmniejszyć zużycie paliwa i nieznacznie poprawić wydajność i moc akcesoriów. Silnik elektryczny w łagodnej hybrydzie działa jak rozrusznik, pomagając zarządzać techniką start–stop silnika.

Pełna hybryda

W pełni hybrydowy samochód ma wiele akumulatorów. Akumulatory te można ładować podczas pracy silnika spalinowego lub podczas hamowania. Ma również mocniejszy silnik elektryczny niż łagodna hybryda, dzięki czemu może działać wyłącznie na napędzie elektrycznym przy niskich prędkościach. Dzięki temu jazda po mieście jest bardziej komfortowa i ekonomiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *