Pilates na reformerach. Co to takiego, jak wygląda taki trening?

Pilates to forma ćwiczeń, która koncentruje się na zachowaniu równowagi fizycznej i psychicznej, rozwijaniu koordynacji, siły i kontroli nad ciałem. Wynalazca tej metody, Joseph Pilates, opracował własne maszyny, które są wykorzystywane na zajęciach do dziś. Pilates na reformerach to świetny sposób na powrót do formy po porodzie, a także na wzmocnienie mięśni oraz poprawę postawy, koordynacji i równowagi.

Jakie są różnice między pilatesem na reformerach a pilatesem klasycznym?

Pomimo tego, że ćwiczenia wyglądają bardzo podobnie, różnice są ogromne. Powiedziałbym, że wynika to głównie z różnych rodzajów używanego sprzętu. W pilatesie klasycznym pracujemy z własnym ciałem, wykorzystując jako obciążenie jedynie ciężar własnego ciała. W drugiej metodzie wykorzystujemy maszyny, które wspomagają ruch i w razie potrzeby stawiają dodatkowy opór. Pozwala to na intensyfikację lub osłabienie ćwiczeń w zależności od potrzeb danej osoby.

W obu tych metodach ważne jest zachowanie prawidłowej postawy, oddechu i koncentracji podczas ćwiczeń.

Co to jest reformer?

Pilates reformer to maszyna o specjalnej konstrukcji, która umożliwia wykonywanie około dziesięciu tuzinów różnych ćwiczeń w różnych pozycjach. Składa się on z wózka, który porusza się na rolkach wzdłuż ramy dzięki napięciu wytwarzanemu przez przymocowane do niego liny. Do zapewnienia stabilności i komfortu podczas ćwiczeń niezbędne są inne elementy: pasy na stopy, uchwyty, bloki na ramiona i wiele innych.

Wózek jest wyposażony w regulowany system sprężyn, który zapewnia opór dla ruchu wózka. Dzięki temu systemowi można poczuć, że mięśnie pracują mocniej podczas danego ćwiczenia. Siła tego oporu zależy od rodzaju zastosowanych sprężyn (dostępnych jest siedem rodzajów) oraz ich liczby (minimum po jednej na stronę).

Oprócz systemu sprężyn mamy do dyspozycji specjalne urządzenia, które dziesięciokrotnie zwiększają nasze możliwości: deska do skakania, skrzynia bez sprężyn (dla dzieci), wieża z trampoliną, pryzmaty, deski z obrotowymi dyskami.

Pilates – jak zacząć ćwiczyć?

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie ćwiczeń na maszynie jest zapisanie się na grupowe zajęcia pilates. W tym przypadku z jednego reformera korzysta jednocześnie kilka osób, a zmiany między ćwiczeniami są szybkie. Instruktor poprowadzi Cię przez cały proces treningowy, doradzi, jak prawidłowo wykonać każde ćwiczenie, i upewni się, że każdy element jest wykonywany prawidłowo.

Ponieważ pilates jest bardzo zindywidualizowanym rodzajem zajęć fitness, zaleca się rozpoczęcie od zajęć wprowadzających. Jest to specjalna lekcja, podczas której doświadczony instruktor wyjaśnia podstawy pilatesu i pokazuje, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby wzmocnić różne mięśnie: brzucha, grzbietu, nóg i pośladków. Ponadto zajęcia wprowadzające pozwolą Ci zrozumieć, czy ten rodzaj fitnessu Ci odpowiada i czy nie będzie powodował dyskomfortu podczas treningu.

Jakie są korzyści z korzystania z maszyn do pilatesu?

Pilates na reformerze wzmacnia kręgosłup

Ćwiczenia wykonywane na reformerze mogą być wykonywane dla każdego profilu – od osób, które chcą wrócić do formy po ciąży lub porodzie, po tych, którzy chcą zachować sprawność dzięki pilatesowi podczas rehabilitacji.

  • zapewniają większy zakres ruchu niż zwykłe ćwiczenia pilates;
  • pozwalają na pracę z ciężarkami;
  • pomagają rozwijać siłę i elastyczność mięśni;
  • pomagają schudnąć;
  • zmniejszają stres;
  • pomagają poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie

Do głównych przeciwwskazań do ćwiczeń na reformerze należą:

  • nietolerancję ćwiczeń w pozycji leżącej (alternatywnie można wybrać ćwiczenia w pozycji siedzącej i stojącej)
  • ciąża – jeśli kobieta nie ćwiczyła regularnie przez co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę
  • niekontrolowane choroby układu sercowo-naczyniowego
  • niektóre choroby układu oddechowego i moczowego
  • ryzyko krwotoków (np. wrzody wewnętrzne)
  • niewyrównana cukrzyca
  • ostre stany zapalne
  • powikłania pooperacyjne
  • niektóre nowotwory
  • zbyt niski wzrost (minimum 130 cm)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *