Oszczędzamy prąd! Co pomoże zmniejszyć rachunki?

Oszczędzanie energii elektrycznej to konieczność w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej to pytanie, przed którym staje każdy. Ale istnieją proste sposoby na zmniejszenie rachunków i upewnienie się, że masz światło, kiedy go potrzebujesz, bez drenowania rachunku elektrycznego do sucha. Łatwo jest dać się wciągnąć w ideę potrzebowania najnowszej technologii i gadżetów, ale czasami najlepszą inwestycją, jaką można zrobić, jest upewnienie się, że wszystko działa sprawnie. Oto więc ile zużywa każde urządzenie i kilka pomysłów na to, jak to zmniejszyć.

Największe pożeracze prądu

Zgodnie z wynikami ostatniego badania przeprowadzonego przez amerykański Departament Energii i National Resources Defense Council, największymi konsumentami energii elektrycznej w gospodarstwie domowym są klimatyzacja, telewizor i komputer, lodówka i zamrażarka, system grzewczy oraz oświetlenie. Eksperci sugerują, aby szukać najbardziej energooszczędnych modeli tych urządzeń, gdy jesteś gotowy do zakupu nowych.

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd, musisz najpierw określić, które urządzenia zużywają go najwięcej. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia takiego jak to udostępnione przez Departament Energii lub poprzez zwykłą obserwację. Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej? Jak możesz zminimalizować ich zużycie energii?

Urządzenia, które zużywają najwięcej energii elektrycznej to zazwyczaj lodówki i klimatyzatory, ale są też inne, które są równie złe. Na przykład, typowy telewizor zużywa około 110 kilowatogodzin rocznie, co odpowiada obejrzeniu ponad 20 filmów. A skoro czteroosobowa rodzina ogląda ponad osiem godzin telewizji dziennie, to znaczy, że każdego roku marnuje się mnóstwo energii!

Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie zużycia energii i jednoczesne obniżenie rachunków. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie urządzeń i elektroniki w Twoim domu, które zużywają najwięcej prądu (lub wody). Następnie sprawdź, jakiego rodzaju są to urządzenia: czy jest to stary model, czy produkt Energy Star? Jeśli są to starsze modele, rozważ ich wymianę. Będziesz zaskoczony, jak wiele pieniędzy możesz zaoszczędzić, po prostu przechodząc na nowsze modele o lepszej efektywności energetycznej. Jeśli są to produkty z serii Energy Star i zostały zakupione w ciągu ostatnich trzech lat, prawdopodobnie nie jest to jeszcze powód, aby je wymieniać.

Jak zaoszczędzić?

Jeśli chodzi o sprzęt AGD, to zużycie energii jest bezpośrednio związane z wielkością urządzenia. Im jest on większy, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje. Najbardziej krytycznym aspektem tego jest, gdy wybierasz nowe urządzenie i chcesz mieć pewność, że wybierzesz takie, które nie będzie kosztować więcej energii elektrycznej niż jest warte.

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy podejmowaniu tej decyzji jest rozmiar ekranu. Czy potrzebujesz 65-calowego ekranu? Czy wystarczy 55 cali? Zastanów się, czy 55 cali będzie wystarczająco duże dla Twoich potrzeb. Rozważ także zmniejszenie jasności na ekranie – możesz nie być w stanie zobaczyć tak dobrze, ale twój rachunek będzie ci za to wdzięczny.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na ilość zużywanej energii elektrycznej przez urządzenie jest to, czy posiada ono elektroniczny termostat. Wybierając lodówkę z zamrażalnikiem, upewnij się, że sprężarka ma elektroniczny termostat – oznacza to, że może być zaprogramowana, w przeciwieństwie do bycia po prostu włączoną lub wyłączoną. Termostaty elektroniczne dostosowują również swoją temperaturę do zmian temperatury w pomieszczeniu i w rezultacie zużywają mniej energii. Wybierz pralkę z dużym bębnem, jeśli to możliwe – im mniejszy bęben, tym więcej energii elektrycznej jest zużywane i tym wyższe będą Twoje rachunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *