Opieka nad osobami starszymi – opiekunka osób starszych w Niemczech

Opieka nad chorym członkiem rodziny nie zawsze jest możliwa. Czasami, z powodu choroby lub podeszłego wieku, nie można się nimi opiekować w domu. Na przykład, jeśli musimy wyjechać na urlop lub pracujemy przez wiele godzin. W takim przypadku ważne jest, aby opiekę nad bliską osobą sprawował ktoś, kto naprawdę wie, co robi i ma nie tylko doświadczenie, ale i prawdziwe kwalifikacje. Tylko wtedy można mieć pewność, że ukochany członek rodziny będzie bezpieczny i otoczony dobrą opieką w nowym otoczeniu.

Kim jest opiekun osób starszych?

Opiekunka lub opiekun specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Opiekunka dba o to, aby osoby te otrzymywały wystarczającą ilość jedzenia i picia, miały czyste ubrania i koce, zabiera je do toalety, myje je itd.

Opiekunki oferują swoje usługi w Niemczech, a także za granicą, np. we Francji czy Hiszpanii. Specjalizują się w opiece nad osobami starszymi w domu podczas wakacji, a także oferują długoterminowe usługi opiekuńcze.

Co obejmuje opieka nad osobami starszymi?

Opieka nad osobami starszymi to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych aspektów życia. Od pomocy w utrzymaniu niezależności w domu po zapewnienie pełnej pomocy w domu – istnieje wiele możliwości dla opiekunów, którzy chcą pracować z tą grupą społeczną.

Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych

Jedzenie, picie i ubieranie się to czynności, które od czasu do czasu wymagają pomocy. Opiekun może pomóc w tych czynnościach regularnie lub wtedy, gdy są one najbardziej potrzebne (np. po operacji). Pielęgnacja to kolejny ważny element codziennego życia. Senior powinien mieć codziennie czas na pielęgnację, aby czuł się dobrze ze swoim wyglądem. W razie potrzeby opiekun może pomóc mu umyć zęby i uczesać włosy. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt intensywne wyręczanie mogą wywołać u niego stres lub dyskomfort. Jeśli senior jest w stanie samodzielnie funkcjonować w tej sferze, powinien wykonywać niektóre czynności, gdyż jest to dla niego swoisty trening.

Pomoc w poruszaniu się

Wiele starszych osób potrzebuje pomocy w poruszaniu się po domu lub załatwianiu codziennych spraw poza nim (np. zakupy spożywcze, wizyty u lekarza). Opiekun może świadczyć usługi transportu osobistego, a także w razie potrzeby wozić ich po mieście samochodem lub taksówką.

Zarządzanie lekami

Osoby, które regularnie przyjmują leki, muszą otrzymać wsparcie w tym zakresie. Bardzo często seniorzy nie mają już tak dobrej pamięci i mogą pomylić przyjmowane leki, ich dawki, co może okazać się dla nich bardzo niebezpieczne. Sprawowanie opieki nad osobą starszą to także pomoc w przyjmowaniu leków, pilnowanie dawek oraz czasu podawania lekarstw.


Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Opiekunowie osób starszych ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym są bardzo potrzebni. Mowa tutaj m.in. o rehabilitantach, pielęgniarkach, psychologach. Takie umiejętności są bardzo przydatne w opiece nad osobą starszą. Stanowią dodatkowe wsparcie w jeszcze bardziej profesjonalnym wymiarze. Pielęgniarska opieka długoterminowa jest jedną z najczęściej poszukiwanych usług opiekuńczych.

Zajmowanie się domem w okresie sprawowania opieki nad osobą starszą

Opiekując się osobą starszą, trzeba zadbać o wiele rzeczy. Nie chodzi tylko o zapewnienie jej najlepszej opieki medycznej i dbanie o to, by dobrze się odżywiała. Trzeba także zadbać o dom i upewnić się, że wszystko w nim jest w najlepszym porządku.

Jest kilka rzeczy, które należy zrobić, opiekując się osobą starszą w domu. Są to m.in:

  • upewnienie się, że dom jest czysty i schludny,
  • utrzymywanie kuchni w czystości i porządku,
  • upewnienie się, że wszystkie naczynia są zmywane po każdym posiłku,
  • regularne robienie prania, aby w domu nie zalegały brudne ubrania,
  • regularne wynoszenie śmieci, aby nie zalegały w garażu lub na podwórku,
  • zamykanie wszystkich okien w zimnych miesiącach, aby ciepłe powietrze nie wydostawało się na zewnątrz,
  • chowanie niebezpiecznych narzędzi, by nie stanowiły zagrożenia dla seniora.
  • częste wycieranie powierzchni chusteczkami dezynfekującymi lub innymi środkami czyszczącymi przeznaczonymi specjalnie dla seniorów. Pomoże to utrzymać zarazki w ryzach, zapobiegając jednocześnie wypadkom, takim jak upadki spowodowane śliską podłogą,
  • przechowywanie wszystkich leków w zamkniętej szafce, aby nie zostały przypadkowo połknięte przez kogoś, kto korzysta z łazienki lub kuchni, w której są przechowywane. 

Opiekun osób starszych – wsparcie w opiece nad chorym członkiem rodziny

Osoby starsze to szczególna grupa ludzi. Z każdym rokiem ich zdrowie i dobre samopoczucie stają się coraz ważniejsze. Potrzebują długotrwałej opieki i pomocy w codziennych czynnościach i innych formach opieki, które nie są łatwe do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Zawód opiekuna osób starszych jest trudny i wymagający, jednak satysfakcja z niesienia pomocy potrzebującym wynagradza wszelkie trudności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *