Niepłodność – powszechna przypadłość naszej cywilizacji? Jak możemy z nią walczyć?

Niepłodność to jeden z największych problemów cywilizacyjnych, z jakimi borykają się współczesne pary. Według statystyk problemy związane z ciążą sięgają nawet 15-20%. Pary planujące powiększenie rodziny. Problem systematycznie narasta, a sama niepłodność zaliczana jest obecnie do grupy zaburzeń społecznych, które dotykają coraz więcej osób. Na szczęście problemy z płodnością nie eliminują całkowicie szans na urodzenie własnego dziecka – w dzisiejszych czasach leczenie niepłodności staje się coraz bardziej skuteczne.

Definicja niepłodności

Problemy z niepłodnością dotykają około 20-25%. Para planowania rodziny. Warto zauważyć, że czynniki męskie stanowią około 50% przypadków. W 35% tych przypadków problem występuje po obu stronach, aw około 20% przypadków nie można ustalić dokładnej przyczyny sytuacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia kobieta jest bezpłodna, gdy nie zajdzie w ciążę po 12 miesiącach wysiłku lub 6 cyklach menstruacyjnych. U kobiet powyżej 35 roku życia stan diagnozuje się po 24 miesiącach lub 12 cyklach.

Skąd się bierze niepłodność?

Niepłodność jest często spowodowana różnymi czynnikami, w tym problemami ze stylem życia i chorobami nabytymi. Ten problem najczęściej dotyka kobiety w wieku powyżej 35 lat, ale może również dotyczyć kobiet znacznie młodszych. Największe zagrożenia dla reprodukcji to palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i kawa – substancje te mają bardzo negatywny wpływ na płodność kobiety, jak również na jakość zarodka i jego dalszy rozwój. Inną częstą przyczyną niepłodności jest stres, który, jak wykazano, jest jednym z najniebezpieczniejszych czynników dla zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

Niepłodność męska może być spowodowana przeciwciałami przeciwplemnikowymi – organizm zaczyna postrzegać własne plemniki jako elementy obce, co skutkuje niską liczbą zdrowych plemników lub nawet całkowitym brakiem plemników. Mężczyźni nadużywający alkoholu i wyrobów tytoniowych są bardziej narażeni na bezpłodność niż mężczyźni, którzy nie palą, nie piją wcale lub piją tylko sporadycznie. Stany takie jak rak jąder, zapalenie jąder, powiększona (powiększona) prostata, świnka (jeśli zakażona po okresie dojrzewania), uraz lub zablokowany nasieniowód mogą również powodować bezpłodność.

Objawy

U kobiet objawy niepłodności mogą obejmować nieregularne miesiączki lub ich brak. Brak jajeczkowania może być spowodowany stanem podstawowym, takim jak przedwczesna niewydolność jajników, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, nadczynność przysadki mózgowej, wysoki poziom prolaktyny lub przeszła utrata masy ciała lub nadmierny wysiłek fizyczny.

U mężczyzn objawy przedmiotowe i podmiotowe obejmują niezdolność lub trudności w wytwarzaniu plemników, które mogą zapłodnić komórkę jajową. Może to być spowodowane chorobą genetyczną lub brakiem równowagi hormonalnej. Jądra mogą nie funkcjonować prawidłowo z powodu urazu lub niedorozwoju jąder w młodym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *