Latarnia solarna w ogrodzie – niepowtarzalny nastrój w prosty i praktyczny sposób

Rola światła niejednokrotnie jest decydująca w odbiorze otoczenia, tak wewnątrz budynków, jak i wokół nich. Aranżując swój ogród, nie sposób pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest oświetlenie. Warto o nim pomyśleć już na etapie planowania i projektowania, gdyż wiąże się ono z dostarczeniem energii, a tym samym podpięciem do instalacji elektrycznej. Sprawa wygląda zgoła inaczej, jeśli zdecydujemy się na oświetlenie solarne. Problem okablowania mamy wówczas z głowy. Ogrodowa latarnia solarnia nie wymaga podpinania do prądu, gdyż jest zasilana energią słoneczną. To bardzo duże ułatwienie i świetne rozwiązanie w wielu ogrodach i nie tylko. Lampa solarna może zostać ulokowana w zasadzie wszędzie – w ogrodzie, na balkonie, tarasie, wokół domu, firmy, może oświetlać budynek, chodnik czy też małą architekturę ogrodową. Lompy solarne pięknie wyglądają przy rabatach kwiatowych czy też oczkach wodnych, tworząc na tafli wody nastrojowe refleksy. Oświetlenie solarne znajduje więc masę zastosowań. 

Ekologia i oszczędność, czyli jak działają lampy solarne

Latarnia solarna działa bez podpinania do prądu, co minimalizuje koszty oświetlenia ogrodu w zasadzie do samego jej zakupy. Solarna lampa świeci za sprawą energii słonecznej, która przez ogniwo fotowoltaiczne jest przetwarzana w energię elektryczną, a następnie magazynowana w akumulatorze lampy. Zasada działania jest więc bardzo prosta. W związku z procesem poboru energii latarnia solarnia powinna znajdować się w miejscu względnie nasłonecznionym. Co prawda nie musi być ona wystawiona na pełny słońce, gdyż nawet w pochmurne dni po zmierzchu lampa świeci, jednak usytuowanie w zupełnie ciemnym miejscu (np. cieniu budynku po jego północnej stronie) może ten proces zaburzyć. Dla odpowiedniego natężenia światła po zmroku warto więc ulokować lampę w takim obszarze ogrodu, w którym ma szansę wyłapać promienie słoneczne. 

Lampa solarna posiada panel solarny odpowiedzialny za pobór energii słonecznej. Ważną kwestią jest utrzymanie tej części lampy, w której znajduje się panel (zazwyczaj na samej górze) we względnej czystości. Zbyt duża warstwa zabrudzeń (kurz, pył, błoto) czy też pokrywa śnieżna mogą uniemożliwić działanie lampy. Latarnia solarna po zmroku wykorzystuje nagromadzoną za dnia energię i włącza się samoistnie, gdy na zewnątrz robi się ciemno. Oświetlenie solarne działa więc samoobsługowo. Część lamp solarnych ma wbudowany czujnik ruchu, który dodatkowo wstrzymuje światło, jeśli w pobliżu nie wyczuje ruchu. Lampa świeci dopiero, gdy taki ruch się pojawi. Mechanizm ten świetnie sprawdza się do oświetlania wszelkich podjazdów, bram czy wejść do budynku, gdy światło ciągłe nie jest nam potrzebne, a jedynie w sytuacji, gdy ktoś jest w pobliżu. 

Jak zamontować oświetlenie solarne?

Oświetlenie solarne to estetyka, oszczędność i bezpieczeństwo. Nasuwa się pytanie – jak zamontować takie lampy? Lampa solarna jest bardzo prosta w montażu, działa bez prądu, a tym samym nie wymaga podpinania zasilania. Montaż odbywa się więc bez problematycznego okablowania. Są różne wielkości i modele lamp solarnych, przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją montażu danej lampy. Zazwyczaj wystarczają podstawowe narzędzia, a w zestawie powinny znaleźć się stosowne uchwyty oraz śruby montażowe. Najwięcej pracy przy montażu wymaga solarna lampa uliczna, gdyż jest duża – składa się z fundamentu, słupa, oprawy lampy oraz panelu słonecznego. Tutaj ta instalacja musi być stabilna, a nachylenie lampy odpowiednie, stąd więcej pracy niż przy montażu mniejszych, solarnych lamp ogrodowych. Te z kolei bardzo łatwo rozlokować w ogrodzie. W zależności od modeli lampy solarne ogrodowe po prostu wpijamy w ziemię, stawiamy w wybranym zakątku posesji, wieszamy na specjalnych uchwytach czy też przytwierdzamy do budynku lub ogrodzenia – możliwości jest wiele. Lampy solarne w prosty sposób tworzą klimatyczny nastrój w każdym ogrodzie, są łatwe w montażu, tanie w eksploatacji i bardzo wdzięczne jako dekoracje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *