Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Słoneczne dni i dodatnie temperatury sprawiły, że wielu kierowców zastanawia się, czy to już czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Chcą w ten sposób uniknąć długich kolejek u wulkanizatorów. Czy to prawda?

W rzeczywistości zależy to od temperatury i warunków drogowych. Według ANRFR (Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) właściwy moment to taki, w którym temperatura przez kilka dni przekracza 7 stopni Celsjusza, a deszczowa pogoda ustępuje miejsca słonecznym dniom. W rzeczywistości w tej temperaturze opony letnie, dzięki bardziej miękkiej mieszance gumy, zapewniają lepszą przyczepność na drogach asfaltowych niż opony zimowe. Opona letnia ma lepszą przyczepność podczas hamowania i pokonywania zakrętów, krótszą drogę hamowania, lepszą zdolność do utrzymywania prędkości i gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Używanie opon zimowych poza warunkami zimowymi będzie miało negatywny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na zużycie paliwa i opon.

Temperatura

Koniec marca i początek kwietnia to wyjątkowy okres. Umiarkowana temperatura w ciągu dnia i chłodne temperatury w nocy stanowią wyzwanie dla opon. Opony letnie twardnieją w niższych temperaturach i tracą swoje właściwości. Łatwo wtedy stracić przyczepność i doprowadzić do kolizji. Szczególnie osoby jeżdżące we wczesnych godzinach porannych lub po zmroku powinny powstrzymać się od zmiany opon na letnie.

Najważniejsze jest, aby samochód był wyposażony w opony dostosowane do aktualnych warunków pogodowych na drodze.

Jeśli jeździsz samochodem z oponami całorocznymi, nie musisz ich zmieniać na żadną porę roku. Opony całoroczne mają doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni i zapewniają dobre prowadzenie w warunkach zimowych dzięki rowkom wypełnionym śniegiem. Zużywają się one jednak szybciej niż opony letnie, ponieważ są wykonane z twardszej mieszanki gumy, a na suchej nawierzchni mają mniejszą przyczepność niż opony letnie.

Zużycie opon

Guma opony. Jeśli zauważysz, że guma opon zimowych ma głębokie pęknięcia, czas wymienić je na letnie. Może to być niebezpieczne, ponieważ oznacza, że opona jest w złym stanie i w każdej chwili może pęknąć.

Głębokość bieżnika opony: Zalecamy montaż opon zimowych, gdy głębokość bieżnika osiągnie 3mm a opon letnich, gdy głębokość bieżnika osiągnie 1,5mm.

Jakie opony kupić?

Ze względu na osiągi, trwałość, żywotność i cenę opony dzieli się na trzy kategorie: 

  • opony ekonomiczne 
  • opony klasy średniej 
  • opony klasy wyższej

Opony klasy wyższej opony klasy wyższej są droższe, ale oferują lepsze prowadzenie na drodze, a także zaawansowaną technologię. Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałości, co po pewnym czasie może przynieść pozytywne skutki. Warto rozważyć ich zakup, jeśli podróżujesz na długich dystansach lub po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Opony klasy średniej zaspokoją potrzeby kierowców, którzy przejeżdżają rocznie niewiele kilometrów. Opony te doskonale nadają się do samochodów średniej wielkości i SUV-ów. Są bardzo popularne wśród kierowców ze względu na ich dobre osiągi w każdych warunkach. Ich trwałość nie jest tak wysoka jak w przypadku opon klasy premium, ale nadal oferują świetny stosunek jakości do ceny. 

Opony ekonomiczne zostały zaprojektowane z myślą o małych samochodach. Sprawdzą się raczej w warunkach miejskich i będą dobrym wyborem dla mniej wymagających kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *