Kiedy zmienić opony na zimowe? Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla właścicieli pojazdów, dlatego chcemy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak zapewnić bezpieczeństwo na drodze, będąc kierowcą.

Chociaż ważne jest, aby być świadomym swojego otoczenia, nie należy poświęcać własnego komfortu i skupiać się na drodze. Nie chciałbyś być odciągnięty od jazdy (zwłaszcza jeśli jesteś w nieznanym terenie) przez ciągłe patrzenie na opony. O wiele wygodniej i bezpieczniej jest wiedzieć, jakie masz opony i jak dobrze są one zoptymalizowane do danego sezonu.

Jak przygotować się do zmiany opon i kiedy to zrobić?

Proces zmiany opon z letnich na zimowe i z powrotem nazywany jest rotacją opon, a czasem po prostu ich wyważaniem. W pewnym sensie przypomina to inny rodzaj równoważenia: ten, w którym robisz zakupy spożywcze i płacisz rachunki na czas. W obu przypadkach chodzi o to, aby przygotować się wcześniej, aby wiedzieć, czego można się spodziewać, gdy trzeba będzie zmienić opony.

Jedną z rzeczy, które powinieneś zrobić w pierwszej kolejności, jest ocena swojego pojazdu, aby określić, jaki rodzaj opon jest dla niego zalecany. Jeśli pojazd został wyposażony w opony całoroczne, prawdopodobnie są one w porządku do użytku letniego, jeśli mieszkasz w obszarze o średnich temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli nie, to czas zainwestować w opony o zimowym wzorze bieżnika.

Drugą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zdecydować, jaki rodzaj jazdy wykonujesz najczęściej – po mieście czy po autostradzie – i sprawdzić, który typ opony lepiej sprawdza się w tej aktywności. Pomoże to uniknąć „przepompowania” przy zmianie opon z letnich na zimowe, czyli zbytniego usztywnienia opon do jazdy po autostradzie, ponieważ są one przeznaczone do jazdy po mieście.* Tak czy inaczej, po zmianie należy pamiętać, aby nie przekraczać prędkości 70 km/h, dopóki bieżnik nie będzie miał szansy się ułożyć.

Dlaczego zimowe opony lepiej spisują się w niskich temperaturach?

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić dobrą przyczepność na śniegu i lodzie w niskich temperaturach, kiedy guma jest jeszcze elastyczna, ale w wyższych temperaturach (powyżej 7°C) zużywają się szybciej niż opony letnie. Dzieje się tak dlatego, że mają wyższe opory toczenia i znacznie dłuższą drogę hamowania. W temperaturze powyżej 15°C samochód wyposażony w opony zimowe zatrzymuje się do 7 metrów dalej niż samochód wyposażony w opony letnie.

Zalecamy używanie opon zimowych tylko wtedy, gdy jest to konieczne: w odpowiedniej porze roku i o odpowiedniej porze dnia. W ten sposób oszczędzasz energię i paliwo, a jednocześnie jeździsz bezpiecznie i komfortowo. Pamiętaj, aby zawsze używać opon zimowych przy niskich temperaturach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *