Karta kredytowa – tak czy nie?
Popularność kart kredytowych rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się na kartę kredytową, ponieważ jest ona łatwo dostępna. Oprócz banków coraz częściej oferują ją parabanki, więc taki produkt finansowy mogą nabyć również posiadacze różnych zadłużeń. Taki sposób kredytowania okazuje się bardzo elastyczny i przydaje się, gdy wypadają niespodziewane wydatki lub okazje, które nie mogą czekać do dnia wypłaty. Jak działa karta kredytowa? Ile kosztuje jej posiadanie? Jakie są opinie na jej temat?
Karta kredytowa jest używana jako dodatkowe źródło finansowania. Osoba może dokonywać zakupów na karcie kredytowej do wysokości limitu zatwierdzonego przez bank lub inną instytucję finansową wydającą kartę. Korzystając z karty kredytowej, nie trzeba od razu płacić za zakupy, ale dopiero pod koniec każdego miesiąca, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie lub inne dochody.

Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to produkt finansowy, który polega na pożyczaniu pieniędzy przez bank. Rozmiarami nie różni się od karty debetowej, ale widać, że jest to karta kredytowa. Z jej pomocą możliwe jest dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, a także w Internecie. Ponadto możliwe jest wypłacanie pieniędzy z konta. Taka czynność wiąże się jednak z koniecznością zapłacenia prowizji.
Aby skorzystać z karty kredytowej, konieczne jest, jak w przypadku każdego kredytu, posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Bank określa ją na podstawie dochodów, a także historii kredytowej. Banki oferują karty standardowe, premium i partnerskie.
Karty standardowe wydawane są przez banki klientom, którzy już od jakiegoś czasu z nimi współpracują i których zdolność kredytowa została przez nie określona pozytywnie (osoba może ubiegać się o nie osobiście lub poprzez współmałżonka). Karty Premium wydawane są dopiero po uzyskaniu zgody pracodawcy lub dyrektora firmy klienta (w tym przypadku bank wydający kartę otrzymuje dodatkowe gwarancje). Karty partnerskie wydawane są przez współpracujące firmy, które chcą pozyskać nowych klientów i zwiększyć swoje obroty (na przykład linie lotnicze czy sklepy detaliczne).
Koszty karty kredytowej
Podobnie jak w przypadku kredytu, suma na karcie pożyczana jest z odpowiednim oprocentowaniem, które ustala instytucja finansowa. Dodatkowo bank określa opłatę roczną za jej użytkowanie oraz, coraz rzadziej, opłatę za wydanie. W przypadku karty kredytowej premium jest to wydatek rzędu 900 zł. Bank ma prawo określić w umowie, które transakcje nie podlegają okresowi bezodsetkowemu, np. transakcje w sklepach stacjonarnych. Warto też zajrzeć do tabeli opłat i prowizji instytucji finansowej, aby dokładnie zapoznać się z kosztami transakcji.

Zalety i wady korzystania z karty kredytowej:
Zalety kart kredytowych
Główną zaletą karty kredytowej jest to, że pozwala ona na wydawanie pieniędzy bez konieczności posiadania ich w kieszeni. Możesz płacić za towary i usługi bez konieczności martwienia się o gotówkę, co jest dużą zaletą w codziennym życiu. Używanie karty kredytowej zamiast gotówki zmniejsza również ryzyko kradzieży i utraty. Karty kredytowe są wydawane przez banki, więc ich odpowiedzialność jest ograniczona prawnie – do 50 000 zł (w niektórych przypadkach do 100 000). W przypadku utraty torebki z gotówką w środku nie ma szans na zwrot pieniędzy od banku lub firmy ubezpieczeniowej
Wady kart kredytowych
Korzystanie z karty kredytowej pociąga za sobą koszty związane z jej użytkowaniem: oprocentowanie pożyczonych środków (w zależności od rodzaju kredytu), opłaty roczne za samą kartę i za niektóre transakcje nią dokonywane (są też karty bezpłatne), opłaty za opóźnienia w płatnościach lub przekroczenie limitów ustalonych przez bank. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe koszty – na przykład przy zakupie towarów za granicą lub bezpośredniej płatności w obcej walucie. Wszystkie te czynniki zwiększają koszty użytkowania karty i negatywnie wpływają na jej użyteczność.