Jaki jest średni koszt domów modułowych i ile można zaoszczędzić budując własny?

Domy modułowe stają się coraz bardziej popularne w różnych krajach, w tym w USA i Skandynawii. Mają nowoczesny design i energooszczędne funkcje, zaprojektowane z myślą o korzyściach dla środowiska i długoterminowych oszczędnościach.

  • Dom zbudowany wokół elastycznego układu pozwala dodawać lub odejmować pokoje, kiedy tylko ich potrzebujesz. Oszczędza to czas i pieniądze, ponieważ obniża koszty produkcji.
  • Domy modułowe mogą występować we wszystkich typach i rozmiarach
  • Moduły można łączyć z już istniejącymi budynkami

Niezwykle popularnym trendem w Polsce są tzw. domy modułowe, a branża rozwija się w zawrotnym tempie. Sama nazwa jest już dość popularna, ale wiele osób może nie wiedzieć, co to znaczy, jeśli wcześniej o niej nie słyszeli. Dom modułowy to rodzaj domu zbudowany z wstępnie zmontowanych komponentów, które można połączyć i usunąć na miejscu. Komponenty są produkowane w fabryce, a następnie montowane na placu budowy. Na tej podstawie można budować domy modułowe do 35 metrów kwadratowych. Gotowe prefabrykaty transportowane są na specjalnych lawetach i dostarczane do inwestora. Ten proces jest szybki i zajmuje kilka dni. Elementy modułowe pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych projektów, co idealnie sprawdza się przy budowaniu nowych. Zarówno drewno, jak i sklejka są bardzo trwałe, dzięki czemu nawet zimą można budować domy modułowe bez komplikacji. Jest to możliwe, ponieważ nie muszą jawnie wykonywać prac murarskich.

Wiele miast w Stanach Zjednoczonych szukało ekonomicznego i praktycznego sposobu na budowę lokalnych restauracji dla smakoszy. To wtedy odkryli domy modułowe, wykonane ze starych pojemników, które były ponownie wykorzystywane w niewielkich rozmiarach i krążyły po społeczności. Stanowiło to inspirację dla inżynierów do tworzenia budynków z prefabrykatów, aby budować większe.

Ten rodzaj mieszkań staje się obecnie coraz bardziej popularny, zwłaszcza w Ameryce i Kanadzie oraz krajach skandynawskich. Polacy również zaczynają dostrzegać jego zalety po spędzeniu większej ilości czasu na badaniu go i poznawaniu jego działania. Koncepcja domu modułowego polega na zbudowaniu jednego parterowego domu z dużej blachy, drewna lub prefabrykowanej boazerii (z których ta ostatnia jest znacznie mniejsza niż panele o powierzchni 800 metrów kwadratowych stosowane w domach pasywnych). Ten proces może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, ale pozwala zaoszczędzić na kosztach energii i umożliwia poszczególnym właścicielom łatwą wymianę poszczególnych części.

Jak powstają domy modułowe ?

W przypadku budowy domów modułowych producenci najpierw wymyślają projekt, a następnie tworzą element mieszkalny, taki jak ściany lub więźba dachowa. Następnie dystrybuują je do różnych lokalizacji w całym kraju, gdzie muszą zostać zmontowane, zanim będą mogły być używane.

Domy modułowe są oferowane jako model standardowy przez większość producentów domów modułowych. Zazwyczaj łatwo jest wybrać spośród kilkudziesięciu projektów i zaprojektować swój wymarzony dom. Masz również możliwość wykonania indywidualnego projektu, który będzie się różnił w zależności od potrzeb każdego klienta.

Domy modułowe występują w różnych kształtach i mogą być parterowe, piętrowe lub posiadać nieużytkowane poddasze. Możliwe jest również posiadanie spadzistego dachu.

Dom modułowy musi mieć fundamenty. Następnie moduły można umieszczać na fundamencie, aż do zbudowania całej konstrukcji. Chociaż wymagany jest również szczegółowy projekt, który będzie musiał przejść przez odpowiednie biura, nadal istnieje wiele aspektów budowy tych domów, które mogą wykonać pracownicy utrzymania ruchu lub ci, którzy je projektują w pobliżu. Ten szczegółowy projekt budowlany obejmuje różnorodne rozwiązania projektowe, a także potrzebne materiały.

Z czego składają się domy modułowe ? 

Składają się one głównie z mniejszych, cienkich drewnianych płytek i spoczywają na ziemi ułożone pionowo. Rezultatem jest wielopiętrowa konstrukcja, która może zmieścić się w zwartych obszarach.

Istnieją różne opcje budowy domów modułowych, od prefabrykowanych po tradycyjne konstrukcje na miejscu. Najpopularniejszą opcją są modułowe domy drewniane, które na zewnątrz wykańczane są wodoodporną płytą OSB, sklejką lub płytami gipsowo-kartonowymi oraz pojemnikami stalowymi LECA i wzmocniony PVC są bardzo wytrzymałymi materiałami, ale kosztują cztery razy więcej. Z kolei te moduły zapewniają lepszą ochronę przed wysokimi temperaturami i zapewniają trwałość w długim okresie. Niezależnie od zastosowanej techniki, wszystkie moduły mogą mieć dopasowane wymiary i być ze sobą łączone. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć ten, który pasuje do Twojego pomysłu i warunków budowlanych.

Projekt domu obejmuje zarówno plany konstrukcyjne, jak i style architektoniczne. Może to obejmować zarówno domy z kamienia, jak i budownictwo modułowe. Oznacza to jednak, że wszystkie projekty domów mają pewne podobieństwa, co pozwala na ich łatwe zrozumienie przez różne osoby. Magazyn w Wielkiej Brytanii produkujący domy modułowe rozwiązał problem dystrybucji wilgoci. Wykorzystują ściany i dachy wykonane z wełny, aby utrzymać niski transfer ciepła, co pomaga zapewnić przepływ powietrza przez dom, a także zapobiega wszelkim uporczywym problemom z wilgocią.

Cena domu modułowego

Koszt budowy modułowego domu całorocznego może być różny w zależności od wybranej technologii, zastosowanych rozwiązań, wielkości domu oraz jego konstrukcji. Zazwyczaj ceny domu modułowego – bez wykończenia wnętrz – zaczynają się od 15 000 zł. Jeśli zbudujesz dom modułowy w ramach swojego projektu budowlanego, cena może być znacznie wyższa niż nawet bardziej tradycyjna konstrukcja. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ jest dość porównywalne z innymi kosztami związanymi z budową. Ważne jest, aby pomyśleć o swoim budżecie przed przystąpieniem do drogiego projektu. Dom modułowy może kosztować nawet 400 000 zł i 4 000 zł więcej. Dom modułowy o łącznej powierzchni 52-60 metrów kwadratowych. Koszt przyłączenia mediów, wykonania instalacji itp. w początkowej fazie wyniesie ok. 100 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *