Jak wyhodować drzewo w doniczce? Bonsai dla początkujących

Czy uprawa własnego bonsai jest trudna i pełna wyrzeczeń? Wszystko zależy od rodzaju, który wybierzesz. Dziś możesz wybierać spośród początkujących grup bonsai. Roślina ta wymaga niewielkiej pielęgnacji, dzięki czemu jest idealna dla osób rozpoczynających przygodę z japońskimi dekoracjami kwiatowymi.

Drzewka Bonsai to prawdziwa sztuka sadzenia. Robią to prawdziwi pasjonaci, którzy często spędzają lata na tworzeniu jak najpiękniejszych roślin. Ta pasja zdecydowanie uczy cierpliwości, pokory i wrażliwości. Jednak nie każdy ma możliwość wyhodowania prawdziwego tradycyjnego bonsai i chce cieszyć się jego rezultatami.

Jakie rodzaje bonsai polecane są dla początkujących?

Istnieje przynajmniej kilka zalecanych odmian bonsai dla początkujących. Na przykład:

  • Ficus benjamini, 
  • Ficus retusa,  
  • Podokarp wielkolistny. 

Pierwsze dwa charakteryzują się małymi liśćmi i szybkim wzrostem. Dobrze radzą sobie z cięciem i wybaczają wiele błędów początkujących w pielęgnacji bonsai. Doskonale radzą sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych oraz wytrzymują sezonowe zmiany temperatury i przeciągi.

Jeśli chodzi o duży liść pod nadgarstkiem, to charakterystyczny iglak, który potrzebuje dobrego oświetlenia. Poza tym doskonale nadaje się również do uprawy w domu. Ten gatunek bonsai ma ciekawe igły i gęstość i jest bardzo dobrze zorientowany w kierunku grzbietu. W takim przypadku młode gałęzie można łatwo przymocować i zgiąć, co jest kolejnym udogodnieniem dla nieprzeszkolonego ogrodnika. Do atutów Podkarpa należy również ciekawie wyglądająca szorstka kora. Jako pierwszy okaz bonsai eksperci polecają również portulakę i rozchodnik.

Opieka nad Bonsai dla początkujących — czy to nie jest skomplikowane?

W porównaniu do klasycznych bonsai pielęgnacja bonsai dla początkujących nie jest szczególnie skomplikowana i wymaga dużo uwagi i zaangażowania. Trzeba jednak pamiętać, że każde drzewko bonsai, niezależnie od gatunku, ma cykl roczny. Dlatego w zależności od pory roku będą wymagały indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należą do nich na przykład:

  • pozbawianie liści,
  • nawożenie,
  • podlewanie ,
  • przycinanie.

Celowe usuwanie martwych liści z rośliny jest konieczne, gdy zauważysz suche zanieczyszczenia na gałęziach. Twoje drzewo będzie rosło lepiej, jeśli pozbędziesz się elementów, które je osłabiają. W przypadku nadgarstka o dużych liściach nowe liście mogą pojawić się do dwóch tygodni po opadnięciu liści.

Gdzie postawić Bonsai?

Jeśli wybierasz idealną stronę dla swojego bonsai, rozważ jej specyficzne wymagania. Wynikają one z faktu, że roślina – jak sugeruje jej pełna nazwa – jest drzewem. A jak wiesz, najlepiej uprawia się je na zewnątrz.

Jasne, na pewno zobaczysz swoje drzewo jako drzewo zasadzone w doniczce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał je na balkonie lub patio w sprzyjających warunkach. Nawet jeśli zrobisz to raz na jakiś czas, rośliny wynagrodzą Cię pięknym wyglądem.

Więc jaka powinna być konkretna lokalizacja bonsai dla początkujących? To zależy od tego, jakie liście chcesz otrzymać. Małe, jasnozielone liście pojawiają się po dużym nasłonecznieniu. I odwrotnie, im mniej naturalnego światła, tym większa wymagana powierzchnia liścia. Z drugiej strony, większe liście, choć niektórzy je lubią, nie są już „idealne” dla miłośników bonsai. Mniejszy jest preferowany.

Podlewanie Bonsai 

To, jak i jak często podlewać bonsai, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj,
  • pogoda i temperatura,
  • garnek wysoki,
  • wiek rośliny,
  • część podglebia.

Zasadniczo jednak każdy gatunek bonsai wymaga regularnego podlewania. Podłoża wymagające ciągłego zwilżania. W ten sposób unikniesz wielu dolegliwości bonsai dla początkujących. W przypadku podlewania pamiętaj, że im płytszy garnek, tym mniej wody będzie przechowywał. Więc wygląd to nie wszystko.

Jakie podłoże na początek?

Idealna gleba dla początkujących bonsai powinna zapewnić wystarczający drenaż, aby zatrzymać wilgoć i napowietrzenie. Jest niezbędny do zdrowego, silnego rozwoju korzeni, a tym samym do prawidłowego rozwoju drzew. Jakie podłoże wybrać? Najlepiej sprawdza się gleba przygotowana pod rośliny doniczkowe. Ta mieszanka zwykle składa się z przekompostowanej gleby, torfu i piasku.

Rozmnażanie Bonsai

Rozmnażanie bonsai dla początkujących jest takie samo jak w przypadku innych roślin doniczkowych i można to zrobić na dwa sposoby:

  • ukorzeniając sadzonki,
  • przez siew.

Gubienie liści Bonsai 

Niestety dla początkujących utrata liści bonsai jest powszechnym zjawiskiem, któremu trudno jest zapobiec. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, np. podlewanie za mało lub za dużo. Oczywiście ma na to wpływ również zamarzanie matrycy – co zwykle ma miejsce w niższych temperaturach. Opadające liście są również czasami spowodowane intensywnym nawożeniem. Tak zwane zasolenie podłoża oznacza, że ​​woda nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych i wody. Jak wiadomo, odpowiednia wilgotność podłoża jest kluczowa dla bonsai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *