Jak oszczędzać z miesięcznej pensji?
Oszczędzanie na etat może stać się sposobem na realizację dalekosiężnych planów. Nawet niewielkie kwoty odkładane z pensji mogą po kilku miesiącach stać się pokaźnymi oszczędnościami. Największą trudnością jest zazwyczaj rozpoczęcie zarządzania środkami, dlatego najlepiej nie odkładać tego do następnej wypłaty, ale zacząć od razu. Czy oszczędzanie na pensji jest dla każdego? Jak oszczędzać co miesiąc z wypłaty?
Ile powinienem oszczędzać?
Byłoby miło, gdybyśmy mogli powiedzieć, że każdy powinien oszczędzać 20 procent swoich dochodów, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli masz długi i inne zobowiązania, lepiej się nie przemęczać. Jeśli zarabiasz 1000 dolarów miesięcznie, to 200 dolarów wystarczy na oszczędności – nie zapominaj o podatkach! Lepiej nie ryzykować i odkładać więcej niż 5-10% swoich zarobków (w zależności od tego, jak wiele wydatków).
Oszczędzanie z pensji co miesiąc
Pierwszy krok jest najtrudniejszy – rozpoczęcie oszczędzania. Musisz dowiedzieć się, ile pieniędzy potrzebujesz zaoszczędzić, co chcesz z nimi zrobić i ile czasu zajmie Ci osiągnięcie celu. Aby to zrobić, musisz obliczyć, ile zarabiasz miesięcznie (lub co dwa tygodnie) i ile pieniędzy idzie gdzie: na czynsz, jedzenie, koszty transportu i tak dalej. Następnie odejmij tę kwotę od wszystkich dostępnych dochodów (po odliczeniach podatkowych). Tyle pieniędzy pozostaje na oszczędności.
Sposoby na oszczędzanie
Nie jest łatwo oszczędzać co miesiąc pieniądze z wypłaty. Konieczne jest racjonalne myślenie, monitorowanie budżetu i pewne wyrzeczenia.
Wypracowanie budżetu domowego jest podstawą do oszczędzania na etacie. Oszczędzanie na etacie oznacza, że otrzymasz mniej niż to, co pierwotnie zaplanowałeś dla siebie. Może się to wydawać dziwne, ale jest to możliwe, jeśli zastosujesz się do pewnych zasad i będziesz się ich trzymać.
Oszczędzanie na etacie jest o tyle łatwe, o ile wysokość otrzymywanego wynagrodzenia jest z góry znana. Pierwszym krokiem do budowania oszczędności będzie więc dokładne obliczenie domowego budżetu. Są bowiem pewne wydatki, z których nie sposób zrezygnować. Należą do nich opłaty i wszelkie rachunki, wydatki na żywność, środki czystości, leki, komunikację.
Drugim krokiem jest określenie, ile pieniędzy potrzebujesz na rozrywki: wyjścia ze znajomymi czy oglądanie filmów w domu. Po obliczeniu wszystkiego do ostatniego grosza, należy odkładać co miesiąc pewną sumę pieniędzy na oszczędności, aby osiągnąć wolność finansową szybciej niż można sobie wyobrazić!
Istnieją również inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w domu:
– Możesz kupić ubrania taniej na wyprzedażach lub w sklepach z używanymi rzeczami;
– Możesz samemu naprawiać rzeczy zamiast iść do warsztatu;
– Możesz zaoszczędzić na jedzeniu gotując więcej w domu, nie używając gotowych produktów (makaronów, płatków śniadaniowych);
– Możesz zmniejszyć koszty użytkowania poprzez wyłączanie światła i ogrzewania, gdy wychodzisz z pokoju (np. wychodząc na obiad).