Jak dobrać odpowiednie felgi?

Wybór odpowiedniego rozmiaru felg to bardzo ważna kwestia dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Warto wiedzieć, jak dobrać felgi do opon i o czym należy pamiętać.

Jeśli zamierzamy kupić nowe opony, to warto również rozważyć zakup nowych felg. Nie jest to konieczne, jeśli wcześniej były one w dobrym stanie, ale znacznie łatwiej będzie je dopasować do nowych opon. Podobnie jest w przypadku wymiany zużytych opon: warto kupić również nowe felgi.

Może to wyglądać na proste zadanie, ale wybór odpowiedniego modelu może być dość trudny. Trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy, takich jak wymiary czy rodzaj stopu używanego do produkcji kół.

Jak dobrać odpowiednie felgi?

Co brać pod uwagę?

Wybór odpowiedniego rozmiaru felg to bardzo ważna kwestia dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Warto wiedzieć, jak dobierać felgi do opon i o czym należy pamiętać.

Średnica felgi

Średnica felgi mierzona jest od jednego gniazda stopki do drugiego gniazda stopki. Rozmiar felgi daje nam pojęcie o jej szerokości lub wysokości, dlatego należy ją dobierać w zależności od rodzaju opony: samochód niskoprofilowy potrzebuje wąskiej felgi; SUV ma większe koła, które są szersze od zwykłych.

Szerokość felgi

Ten parametr pokazuje, jak szeroka jest felga. Zależy on od profilu opony i jej szerokości, ale także od jej średnicy (patrz wyżej). Większa felga pozwala na zastosowanie szerszych opon, które są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, a tym samym poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy przy dużych prędkościach.

Wysokość felgi

Jeśli chcesz, aby Twój samochód wyglądał sportowo, wybierz felgi niskoprofilowe o małej średnicy i niewielkiej szerokości, ale dużej wysokości (w milimetrach). W ten sposób podkreślą one sportowy wygląd Twojego samochodu, nie utrudniając Ci jednocześnie dojazdu do drzwi innych samochodów podczas parkowania.

Dlaczego dopasowanie opon do felg jest tak ważne?

Jak już wcześniej wspomniano, dopasowanie odpowiedniej felgi do opony to niezwykle ważna kwestia. Jeśli zostanie to zrobione w niewłaściwy sposób, może pojawić się wiele problemów, takich jak szybkie zużycie opon, uczucie dyskomfortu podczas jazdy, a nawet trudności z kontrolowaniem pojazdu podczas jazdy. Czasami wybór odpowiedniej felgi może być dość problematyczny. W takiej sytuacji pomocny może być kalkulator felg lub pomoc specjalistów.

Niektóre osoby przy wyborze felg kierują się głównie względami wizualnymi. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Felgi mają przede wszystkim wpływać na komfort jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie felg?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zakupem nowych felg, jest upewnienie się, że pasują one do modelu i marki Twojego samochodu. Rozmiar Twojego samochodu musi odpowiadać rozmiarowi opony, a jej szerokość również powinna być dokładnie zmierzona przed zakupem nowych opon, ponieważ dzięki temu bez problemu będziesz mógł później dobrać odpowiednie felgi, co oznacza, że nie będzie również problemów podczas jazdy.

Samodzielna zmiana opon – czy warto?

Niektóre osoby decydują się na samodzielną wymianę opon. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli używasz do tego celu odpowiednich narzędzi i jeśli masz podstawową wiedzę. W przeciwnym razie można narazić się na dodatkowe koszty związane ze szkodami.

Bardzo ważne jest również to, że nawet jeśli dana osoba zdecyduje się na samodzielną wymianę opon, to i tak powinna od czasu do czasu odwiedzić zakład wulkanizacyjny, aby odpowiednio wyważyć koła. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *