Inteligentny dom – obiecująca przyszłość?

Inteligentny dom to dom, którym można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu. Idea polega na połączeniu wszystkich urządzeń w domu i umożliwieniu sterowania nimi z jednego urządzenia.

Koncepcja inteligentnych domów narodziła się w 1999 roku, kiedy to Microsoft wprowadził system operacyjny Windows CE. Jednak dopiero w 2003 roku Philips Electronics wprowadził pierwszy bezprzewodowy system oświetlenia oparty na tym OS. Od tego czasu wielu producentów wprowadziło własne produkty do tego segmentu rynku. Oprócz systemów oświetleniowych oferują oni również różne inne urządzenia, takie jak zintegrowane systemy bezpieczeństwa, systemy grzewcze czy systemy multimedialne.

Ideą tych rozwiązań jest to, że nie trzeba poświęcać czasu na konfigurację każdego urządzenia z osobna – wszystko działa automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Na przykład: jeśli chcesz wyłączyć światła w domu po pracy do późna w nocy, możesz po prostu wejść do kalendarza w swoim telefonie i ustawić automatyczne timery do wyłączenia wszystkich świateł (w tym tych podłączonych bezpośrednio do komputera). Albo jeśli chcesz zaoszczędzić energię, obniżając temperaturę elementów grzewczych przed wyjściem z domu do pracy, to znowu – wystarczy wejść do kalendarza w telefonie i ustawić alarm, który wyśle powiadomienie, gdy nadejdzie czas na obniżenie temperatury systemu grzewczego w domu.

Czym są inteligentne domy?

Inteligentny dom to zaawansowany technologicznie budynek, w którym elementy takie jak oświetlenie, ogrzewanie, zabezpieczenia i sprzęt elektroniczny są połączone i centralnie zarządzane. Zazwyczaj posiada on system czujników i detektorów, które pozwalają mu zbierać różne informacje, komunikować się przez wi-fi i reagować na zmiany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dzięki temu użytkownik może sterować wieloma funkcjami inteligentnego domu zdalnie, z poziomu jednego interfejsu (np. z aplikacji na smartfonie). W praktyce przypomina to doskonale zharmonizowany ekosystem, w którym jest też miejsce np. na prefabrykowane, mobilne minidomy – maleńkie inteligentne domy. Jego wdrożenie wiąże się z takimi pojęciami jak proptech, sztuczna inteligencja (AI) czy Internet rzeczy (IoT) i oznacza ułatwienie codziennego życia, oszczędność czasu i pieniędzy, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa oraz dbałość o środowisko naturalne.

Wyzwania związane z inwestycją w inteligentny dom

Koncepcja inteligentnego domu istnieje już od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno zobaczyliśmy pierwsze prawdziwe przykłady tego, co ten typ architektury może oznaczać dla naszej przyszłości. Idea jest prosta: jeśli masz czujniki i komputery w swoim domu, możesz zautomatyzować wiele zadań i ułatwić życie każdemu, kto tam mieszka. To powiedziawszy, należy zauważyć, że istnieje kilka wyzwań związanych z budową inteligentnego domu.

Jedną z głównych kwestii jest to, że należy spodziewać się wzrostu kosztów budowy, ponieważ instalacja inteligentnego systemu oznacza oczywiście dodatkowe wydatki. Kolejne dwa aspekty to kwestie integracji i bezpieczeństwa. Wykorzystanie technologii smart implikuje, że powinny być one odporne na włamania, a także kontrolowane przez jeden wspólny system, który dodatkowo będzie potencjalnie otwarty na rozbudowę i podłączenie nowych urządzeń.

Koncepcja inteligentnych domów może wydawać się w tej chwili futurystyczna, ale już wkrótce wejdzie do głównego nurtu i stanie się integralną częścią naszego codziennego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *