Ile wody zużywasz pod prysznicem? Ta wiedza pomoże Ci zmniejszyć rachunki!
Zużycie wody pod prysznicem to nie jedyna analiza armatury domowej. Warto zmierzyć ilość wody zużywanej przez inne urządzenia domowe: pralkę, zmywarkę, pralkę, toaletę i krany.
Średnia wartość zużycia wody przez prysznic na minutę wynosi 10 litrów. Jeśli pomnożymy tę wartość przez liczbę minut spędzonych pod prysznicem każdego dnia (20) otrzymamy 200 litrów dziennie lub 7200 litrów miesięcznie! To ponad połowa miesięcznej ilości wody zużywanej przez przeciętną rodzinę (15000 litrów). A to nie obejmuje kąpieli w wannie lub pod prysznicem z partnerem!
Ile pieniędzy wydajesz na wodę?
Cena zależy od kilku czynników: gdzie mieszkasz, jak daleko od źródła wody pitnej i ile płacisz za usługi odprowadzania ścieków. W niektórych miastach usługi kanalizacyjne są wliczone w opłaty komunalne, a w innych są naliczane oddzielnie od rachunków za dostawę wody pitnej.
Na przykład w Warszawie dostawa wody pitnej kosztuje 12 zł/m3 (0,4 euro/m3), odprowadzanie ścieków – 8 zł/m3 (0,25 euro/m3). Koszt oczyszczania ścieków zależy od ich jakości: jeśli są bogate w materię organiczną.
Jak wygląda zużycie?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Polacy zużywają od 100 do 140 litrów wody dziennie, a zdecydowana większość z tego przeznaczona jest na kąpiel. Ci w wannie zużywają średnio 100 litrów wody, a pod prysznicem około 40 litrów mniej. Jeśli przyjąć, że przeciętna rodzina w naszym kraju liczy cztery osoby, to ostateczny miesięczny bilans przekłada się na całkiem spore zużycie.
Zdaniem dermatologów długotrwałe moczenie ciała nie jest korzystne dla zdrowia, ponieważ wysusza skórę i zmniejsza naturalną antybakteryjną i przeciwgrzybiczą barierę ochronną. Może to prowadzić do zapalenia skóry, a nawet ataków egzemy.
O tym, ile kosztuje woda w danej gminie, decyduje każda jednostka samorządu terytorialnego. Rozpiętość cenowa jest bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca: od 0,25 zł za 1 m sześc. (najniższa) do 2-3 zł za 1 m sześc. (najwyższa). Warto zauważyć, że na rynku jest wiele różnego rodzaju produktów, które już z założenia mają umożliwiać ekonomiczne gospodarowanie tym cennym zasobem.
Skąd się bierze cena za wodę?
O tym, ile kosztuje woda w gminie, decydują poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, a na wysokość opłat wpływają:
- gęstość zaludnienia,
- koszty utrzymania sieci,
- wymogi ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,
- dostępne zasoby wód powierzchniowych i podziemnych.
Ostateczną kwotę, po obliczeniu wszystkich czynników, zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę? Poprzez bycie inteligentnym!
Zmniejszenie opłat z sieci wodociągowej można osiągnąć nawet bez inwestowania w nowe urządzenia. A rozwiązania, które pomagają regulować ilość zużywanej wody przez prysznic są wręcz dziecinnie proste i żaden użytkownik nie powinien mieć z nimi problemu. Wymagają jedynie opanowania pewnych nawyków i dyscypliny w ich stosowaniu.
Aby skutecznie oszczędzać na rachunkach, warto przede wszystkim ograniczyć czas spędzany na wodnych ablucjach. Zwłaszcza, że według dermatologów długie moczenie ciała nie jest korzystne dla zdrowia, gdyż wysusza skórę i zmniejsza naturalną antybakteryjną i przeciwgrzybiczą barierę ochronną. To samo dotyczy temperatury wody używanej do mycia: im chłodniejsza, tym zdrowsza. Trzymając się tej metody, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zahartować swoje ciało i zmniejszyć opłaty za podgrzewanie wody.