Folia bąbelkowa – czy to wynalazek wszechczasów? Gdzie stosowana jest folia pęcherzykowa?
To taka frajda, że można ją popykać, prawda? Ale prawdziwe zastosowanie folii bąbelkowej nie polega na jej wciskaniu. Folia bąbelkowa może być naprawdę skuteczna w pakowaniu delikatnych przedmiotów, ponieważ jest materiałem pochłaniającym wstrząsy.
Folia bąbelkowa to folia z tworzywa sztucznego z pęcherzykami powietrza pomiędzy dwiema warstwami. Folia stosowana jest do ochrony delikatnych przedmiotów podczas transportu. Przedmiot, który wymaga ochrony, można łatwo owinąć folią bąbelkową w taki sposób, aby był jak najmniej ściśnięty, niezależnie od jego wielkości i kształtu. Folia ta jest dostępna w różnych rozmiarach do różnych zastosowań (np. do owijania przedmiotów, przykrywania mebli itp.) Istnieją trzy rodzaje folii bąbelkowej: standardowa (z perforowanymi komórkami), ciągła (z perforowanymi rzędami) i folia bąbelkowa podwójna (dwie warstwy sprasowane razem).
Folia bąbelkowa czy koperty bąbelkowe? Co sprawdzi się lepiej? Folia pęcherzykowa
Wybór odpowiedniego opakowania dla danego przedmiotu polega na zrozumieniu, która z tych dwóch opcji zapewni nam najwyższy możliwy poziom ochrony. Warto wspomnieć, że koperty bąbelkowe są zazwyczaj większe niż ich zawartość, więc chronią tylko przedmioty znajdujące się wewnątrz, a na zewnątrz mogą być bardziej narażone na uszkodzenia. Z kolei folia bąbelkowa owija przedmioty dzięki własnym pęcherzykom powietrza, które dodatkowo lepiej amortyzują, gdybyśmy musieli ją upuścić lub uderzyć podczas transportu.
Wybór pomiędzy folią bąbelkową a kopertami bąbelkowymi zależy przede wszystkim od wielkości przedmiotu, który chcemy zapakować; a także od jego stopnia kruchości i delikatności. Jeśli chcemy coś bardzo mocno zabezpieczyć (nawet przy niewielkich gabarytach) to folia pozwoli nam stworzyć kilka warstw ochrony. Folia bąbelkowa może być kilkakrotnie owinięta wokół produktu i wzmocniona taśmą. Będzie to wtedy znacznie solidniejsze zabezpieczenie niż gdybyśmy po prostu włożyli przedmiot do koperty bąbelkowej. Ta ostatnia nadaje się do średniego zabezpieczenia, dlatego stosuje się ją w najróżniejszych sytuacjach: na przykład wtedy, gdy chcemy wysłać zdjęcia lub dokumenty zwykłą pocztą, a także wtedy, gdy wysyłamy rzeczy, które nie są szczególnie kruche lub trudne do zapakowania.
Ogólnie rzecz biorąc, niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, nalęży upewnić, że paczka nie ma żadnych wystających elementów, o które mogłaby się zaczepić podczas transportu (np. na taśmie produkcyjnej), ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie produktów znajdujących się w środku.
Jak pakować z zastosowaniem folii bąbelkowej? Folia bąbelkowa jak jej najlepiej używać? Folia pęcherzykowa
Folia, która jest używana do pakowania delikatnych przedmiotów, jest bardzo elastycznym materiałem składającym się z tkaniny wypełnionej powietrzem. Folia bąbelkowa może wytrzymać duży nacisk, a najlepiej sprawdza się, gdy formowany przedmiot ściśle przylega do rzędu pęcherzyków. Warstwa ta działa jak amortyzator, który zmniejsza uszkodzenia spowodowane lekkimi uderzeniami. Folia bąbelkowa zapewnia również dobrą ochronę przed zadrapaniami i uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią.
Folia bąbelkowa działa najlepiej, gdy przylega do przedmiotu. Pęcherzyki zostaną wtedy dociśnięte do siebie i utworzą gładką, płaską powierzchnię, która może pochłaniać wstrząsy lub wilgoć podczas transportu. Podczas owijania delikatnych przedmiotów należy użyć tylu warstw folii bąbelkowej, aby przedmiot był bezpiecznie pokryty ze wszystkich stron. W zależności od tego, jak delikatny może być przedmiot, warto umieścić kilka warstw bibuły pomiędzy każdą warstwą folii bąbelkowej na wypadek, gdyby coś przebiło jedną z warstw.
Warto jednak pamiętać, że mimo zabezpieczenia przedmiotu folią bąbelkową nie mamy wpływu na dalszy przebieg transportowania paczki. Folia bąbelkowa owszem ochrania przedmiot wewnątrz, ale nie np. Przed rzuceniem paczki z dużej wysokości. Dlatego przy kruchych rzeczach warto stosować dodatkowe nalepki informujące, że w środku jest coś delikatnego jak np. Szkło.