Filtry kasetowe to najpopularniejsze filtry do domów

Filtry kasetowe stały się najpopularniejszym rodzajem filtrów dla domów i łatwo zauważyć dlaczego. Wkłady są niedrogie, łatwo je wymienić, są uniwersalne, a nawet można je dostosować do konkretnych potrzeb domowych.

Ponadto, niektóre badania wykazały, że filtry kasetowe przewyższają porównywalne systemy HVAC z innymi typami filtrów. Jest to prawdopodobnie spowodowane ogólną wydajnością samego systemu. Ilość powietrza, która przepływa przez typowy filtr kasetowy jest około sto razy większa niż przez typowy filtr jednorazowy.

Jak działają filtry kasetowe?

Typowy filtr kasetowy składa się z trzech warstw: warstwy zewnętrznej, warstwy barierowej dla filtratu oraz warstwy wewnętrznej. Zadaniem warstwy zewnętrznej jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza wkładu lub ich wydostawaniu się na zewnątrz. Celem warstwy wewnętrznej jest zapewnienie wsparcia dla warstwy bariery dla filtratu oraz zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do wkładu lub wydostawaniu się z niego przez ścianki wkładu.

Warstwa bariery filtratu jest umieszczona pomiędzy dwoma arkuszami papieru i spełnia dwie funkcje: umożliwia przepływ wody oraz zapobiega przenikaniu zanieczyszczeń, które mogłyby zatkać pory w warstwie wewnętrznej i zewnętrznej.

Najmniejsze otwory we wszystkich trzech warstwach są mniejsze niż 1 mikrometr (1/1000 mm), dzięki czemu nawet bardzo małe bakterie nie mogą przez nie przejść.

Filtry kartridżowe są używane w różnych zastosowaniach, takich jak zakłady przetwórstwa spożywczego, zakłady farmaceutyczne, rafinerie ropy naftowej, zakłady chemiczne itp. 

Oprócz oczyszczania powietrza z cząsteczek kurzu i innych typowych zanieczyszczeń, większość nowoczesnych filtrów kasetowych jest również zaprojektowana do redukcji zapachu i usuwania niektórych rodzajów gazów lub lotnych związków organicznych (VOC). Istnieje kilka różnych metod stosowanych do osiągnięcia tej dodatkowej filtracji, ale większość popularnych marek zawiera jakiś rodzaj węgla aktywnego w ich konstrukcji.

Istnieje wiele różnych typów wkładów dostępnych obecnie na rynku.

Filtry kasetowe dofiltrowania wody – filtr wstępny i filtr główny

Filtry kasetowe posiadają filtr wstępny i filtr główny. Filtr wstępny jest umieszczany przy źródle wody (np. kranie) i wyłapuje duże zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać filtr główny (będący częścią systemu obudowy). System obudowy posiada również wskaźnik informujący o konieczności wymiany obu części – filtr wstępny i obudowę należy wymieniać co około 3 miesiące, natomiast filtr główny może wytrzymać do 6 miesięcy, zanim będzie wymagał wymiany.

Filtry kasetowe mają lepsze zdolności filtracyjne niż inne rodzaje filtrów

Filtry kasetowe mają lepsze możliwości filtracji niż inne rodzaje filtrów, co jest głównym powodem, dla którego są tak powszechne na rynku. Najpopularniejszym filtrem kasetowym jest filtr jednorazowy, który można znaleźć w wielu różnych sklepach na całym świecie. Filtr jednorazowy to niedroga opcja, którą można kupić i używać wielokrotnie. Filtry te są korzystne w użyciu, ponieważ mogą wychwytywać małe cząstki, jak również zapobiegać przedostawaniu się większych cząstek do źródła wody. Filtry jednorazowe mają warstwę węglową z cienkim arkuszem tworzywa piankowego. Będą one miały długą żywotność, jeśli te elementy będą odpowiednio pielęgnowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *