Doradca finansowy. Zobacz czym się zajmuje, ile zarabia i czy warto nim zostać?

Podejmowanie decyzji finansowych dla siebie, swojej firmy lub rodziny może być wyzwaniem. Być może nie posiadasz wiedzy niezbędnej do podejmowania tych decyzji. W takim przypadku, nie wahaj się skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Doradca finansowy to osoba, która może Ci pomóc, niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy właścicielem firmy. Doradca finansowy działa jako Twój konsultant i pomoże Ci podjąć rozsądne finansowo decyzje, które pozwolą Ci osiągnąć Twoje cele.

Kim tak naprawdę jest doradca finansowy?

Chociaż istnieją dwie oficjalne definicje doradcy finansowego – jedna według Dyrektywy UE w sprawie pośrednictwa finansowego, a druga według Europejskiej Federacji Doradców i Pośredników Finansowych – warto pamiętać, że doradca finansowy nie jest pośrednikiem finansowym. Doradca kredytowy lub pożyczkowy to osoba, która specjalizuje się w doradzaniu klientom w zakresie kredytów i zarządzania długiem. Doradca inwestycyjny – czasami nazywany wealth managerem, gdy osoba ta pracuje dla banku lub instytucji finansowej – specjalizuje się w doradzaniu klientom, jak budować i zarządzać ich portfelem aktywów. Doradca finansowy jest znacznie szerszy w zakresie niż którykolwiek z nich, ponieważ jest on w stanie pomóc Ci we wszystkich Twoich potrzebach finansowych, w tym inwestycji, planowania nieruchomości, podatków, ubezpieczeń, strategii biznesowych i planowania emerytalnego.

Jak zostać doradcą finansowym?

Zgodnie z polskim prawem, kandydaci na doradców finansowych nie muszą przechodzić żadnych specjalistycznych kursów czy szkoleń w tym zakresie. Nie jest nawet konieczne ukończenie studiów wyższych – doradcą finansowym może zostać niemal każdy, kto posiada średnie wykształcenie i dobre wyczucie branży. Nie ulega jednak wątpliwości, że większe możliwości kariery w tej branży mają osoby wykształcone zawodowo – absolwenci ekonomii. Zdecydowana większość doradców posiada wykształcenie wyższe z zakresu finansów i rachunkowości, zarządzania, bankowości czy prawa i systematycznie podnosi swoją wiedzę i kwalifikacje. Doradcy finansowi powinni być w stanie szybko przyswoić i zrozumieć duże ilości zmieniających się danych. Banki i instytucje finansowe bardzo często wprowadzają zmiany w swoich notowaniach, więc doradcy finansowi muszą być świadomi tych zmian. Oprócz odpowiednich predyspozycji kandydatów do tego zawodu, równie ważne są odpowiednie skłonności. Jest to praca, która wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, więc umiejętności komunikacyjne, otwartość i naturalność, które dają klientom i kontrahentom pewną wiarygodność w stosunku do doradców finansowych, na pewno pomogą w tej karierze.

Czy to się opłaca?

Doradcy finansowi w firmach konsultingowych mogą pracować w pełnym wymiarze godzin i choć zazwyczaj nie są zatrudniani na umowę o pracę, jako profesjonaliści są samozatrudnieni, współpracując z firmami konsultingowymi na zasadzie B2B. Inaczej sytuacja wygląda w bankowości, gdzie doradcy finansowi znajdują stałą pracę.

Jak zatem kształtują się wynagrodzenia w tej branży? Średnia pensja konsultanta finansowego wynosi około 4800 zł brutto. Najlepiej opłacani konsultanci zarabiają ponad 6480 zł. Wynagrodzenie co drugiego doradcy finansowego waha się od 3640 zł do 6480 zł. Doradca finansowy o najniższych dochodach zarobi mniej niż 3640 zł.

Kiedy udać się do doradcy finansowego?

Dla osób, które nie specjalizują się w branży finansowej, trudno jest zapoznać się z dostępnymi poradami finansowymi lub nadążyć za wszystkimi nowymi zmianami. Samodzielne organizowanie ofert różnych banków może być zbyt trudne i czasochłonne. Dlatego też przy podejmowaniu trudnych decyzji finansowych warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *