Czy warto zdecydować się na dom modułowy? Podpowiadamy!

Kiedy czas jest na wagę złota, oczekiwanie na budowę nowego domu może być prawdziwą udręką. Istnieje jednak kilka domów prefabrykowanych, które można postawić na działce w ciągu zaledwie kilku tygodni. Przyglądamy się zaletom i wadom tego rozwiązania do szybkiej budowy domów i odkrywamy, ile kosztuje ich wykończenie.

Domy prefabrykowane lub domy modułowe to domy, w których większość elementów jest wykonywana w fabryce. Domy modułowe nie są budowane od podstaw z cegieł lub dachówek, lecz są dostarczane w częściach i przyjeżdżają na plac budowy. Części są przywożone na działkę ciężarówką, a budowa domu trwa tylko dwa do trzech miesięcy. Porównajcie to Państwo z tradycyjną budową domu, do którego można się wprowadzić niemal w mgnieniu oka. Tysiące domów modułowych zostało zbudowanych w całej Europie. Często domy te były budowane dla ludzi, którzy potrzebowali niedrogiego mieszkania po tym, jak ich stary dom spłonął lub został zniszczony w walce, był zbyt zniszczony, aby go naprawić, lub był trudny do wybudowania ze względu na naturalne przeszkody, takie jak góry lub tereny zalewowe.

Domy modułowe mogą być budowane przy użyciu dwóch najpopularniejszych typów konstrukcji. Pierwszy typ jest wykonany z keramzytobetonu, gdzie stalowy szkielet jest wyposażony w panele z keramzytobetonu, które tworzą ściany i dach. W dachu stosuje się panele przezroczyste, a w otworach okiennych zasłony. Ściany działowe wykonane są z płyt gipsowo-włóknowych, w których rozprowadzone są przewody instalacyjne. Ułatwia to montaż szkieletu na miejscu budowy. Szwedzki dom modułowy budowany jest w drugiej technologii, która opiera się na szkielecie drewnianym. Ściany i stropy tego domu wypełnione są wełną mineralną, dzięki czemu lepiej izolują od ciepła i hałasu.

Jakie są zalety domu modułowego?

Domy prefabrykowane to oszczędność czasu, pieniędzy i energii.

  • Pierwszą zaletą jest to, że można się wprowadzić znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnej budowy domu. Firmy budowlane mają o wiele większe szanse na prawidłowe wybudowanie domu, jeśli specjalizują się w budowie tylko domów prefabrykowanych. Nawet jeśli budujesz dom modułowy na własną rękę, trudno jest popełnić błędy, ponieważ materiały zostały już zmontowane w fabryce. Będziesz również wiedział, że Twój dom prefabrykowany jest objęty gwarancją.
  • Ponieważ dom prefabrykowany buduje tylko jedna ekipa, nie musimy czekać, aż kilka firm budowlanych wykona swoją część projektu. W przypadku metody gospodarczej zsynchronizowanie terminów dla kilku ekip może być trudne.
  • Modułowa konstrukcja domu jest również wygodna, ponieważ wiele prac jest zakończona w jednym miejscu budowy, więc nie musisz się martwić o zatrudnianie próżni remontowej lub firmy sprzątającej, aby doprowadzić swój nowy dom do standardu życia.
  • Inwestorów najbardziej interesują koszty budowy domu modułowego. Ceny zależą od wielkości budynku, zastosowanej technologii i jakości użytych materiałów. Często okazuje się, że ostateczny koszt domu prefabrykowanego będzie podobny lub wyższy niż domu budowanego w gospodarstwie rolnym. Należy mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach ceny materiałów budowlanych mogą zmieniać się tak szybko, że o aktualną kalkulację trzeba pytać bezpośrednio wykonawcę.

Ponieważ domy są w większości budowane w fabryce, można przypuszczać, że koszt budowy będzie znacznie niższy niż budowa domu na działce. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę koszt materiałów, które muszą być odporne na warunki atmosferyczne, ale także na tyle solidne, aby wytrzymały przez lata, cena znacznie wzrasta. Dodaj do tego koszt fundamentów budowanych na gołej ziemi, a zobaczysz, że choć robocizna może być tania przy budowie na działce, to szybko się sumuje. Ponieważ każda firma ma swoją własną, unikalną technologię, a inwestorzy muszą płacić za tak zwane „know how” domy prefabrykowane stają się droższe niż się początkowo wydaje.

Co może zniechęcić do wyboru domu modułowego?

  • Jak sama nazwa wskazuje, domy modułowe są domem, który jest wykonany w modułach. I szczerze mówiąc, trudno jest dokonać niestandardowych zmian, ponieważ projekty są raczej standardowe i prefabrykowane. Jeśli chcesz, aby Twój dom wyróżniał się z tłumu, to nie będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie.
  • Dokonując wyboru pomiędzy budową domu modułowego a budową metodą standardową, właściciele domów stają przed kilkoma ważnymi zaletami i wadami. Chociaż koszt budowy domu modułowego jest nieco niższy niż koszt budowy domu metodą tradycyjną, musimy zapłacić należną kwotę na samym początku. W przypadku standardowej budowy koszty rozkładają się na kilka lat.
  • Ubieganie się o kredyt hipoteczny na dom modułowy jest trudniejsze niż ubieganie się o tradycyjny kredyt hipoteczny. W przeciwieństwie do kredytów budowlanych, które są spłacane etapami w miarę budowy domu, w przypadku finansowania modułowego musisz mieć pieniądze gotowe natychmiast. Bank musi otrzymać Twój wniosek zaraz po jego złożeniu, a nawet przed niedawnym zainteresowaniem takimi kredytami, proces ten trwał kilka miesięcy.
  • Jeśli wybierzesz dom modułowy, bądź przygotowany na pokładanie dużej ilości zaufania w budowniczego. Domy modułowe są budowane z komponentów, które pochodzą z fabryk i są wykonywane przez pracowników, których nie możemy kontrolować.

Domy modułowe to świetne rozwiązanie, gdy zależy nam na szybkiej przeprowadzce i gdy nie mamy czasu doglądać budowy. Ważne jest tylko, aby wybrać renomowaną firmę (np. z polecenia), która zrealizuje inwestycję. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na zapisy w umowie. Szczególnie istotna jest kwestia gwarancji, doboru materiałów budowlanych, dojazdu, rozładunku i prac wykończeniowych. W razie wątpliwości zawsze możemy skonsultować się z niezależnym prawnikiem. Tak więc, jeśli chcesz zbudować dom na swojej działce, byłoby lepiej, gdybyś pracował z domów modułowych, ponieważ są one przenośne i pozwalają na szybkie przeniesienie. Jednak domy modułowe są drogie i nie pozwalają na jakiekolwiek dostosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *