Błędy w uprawie kwiatów balkonowych. Zobacz co robić, aby zawsze mieć piękny balkon

Balkon pełen kwiatów to z pewnością piękny widok, a często także duma jego właścicieli. Uprawa kwiatów balkonowych wymaga jednak właściwego podejścia do nich, czyli zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu i pielęgnacji konkretnej odmiany. Zdarza się, że nawet osoby, które od wielu lat uprawiają kwiaty na balkonie, popełniają błędy, których efektem jest zmniejszenie liczby kwiatów lub choroby atakujące uprawę.

Nieodpowiednie miejsce i odmiany

Balkon pełen kwiatów z pewnością wygląda wspaniale, ale te same odmiany nie sprawdzają się na każdym balkonie. To właśnie brak wiedzy na temat wymagań danej odmiany w stosunku do odpowiedniego stanowiska jest najczęstszym błędem w uprawie kwiatów balkonowych.

Wybierając rośliny na balkon, należy pamiętać, że wiele z nich zginie zimą, dlatego lepiej wybrać odmiany, które mogą dobrze rosnąć obok siebie. Ponadto istnieją pewne błędy, które często pojawiają się przy wyborze kwiatów na balkony i na które powinniśmy zwracać uwagę.

Niewłaściwe podlewanie – ważny problem na balkonie

Błędy w podlewaniu to kolejny problem w prawidłowej pielęgnacji kwiatów balkonowych. Zdecydowana większość odmian kwiatów uprawianych na balkonach potrzebuje odpowiedniej ilości wilgoci do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci może być trudne, zwłaszcza w przypadku roślin lubiących słoneczne stanowiska. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne, nawet codzienne, podlewanie kwiatów niewielką ilością wody, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność. Brak wilgoci nie tylko przyczynia się do pogorszenia stanu i więdnięcia kwiatów, ale także do pojawienia się niektórych szkodników, takich jak przędziorki.

Zbyt słabe nawożenie – kolejny problem na balkonach

Kolejnym błędem popełnianym przez wielu hodowców kwiatów jest podawanie roślinom zbyt małej ilości nawozów. Choć prawdą jest, że większość roślin balkonowych nie wymaga dużych ilości nawozu, prawdą jest również, że będą one lepiej rosły, jeśli od czasu do czasu otrzymają trochę pożywienia. Należy unikać nawozów chemicznych, a zamiast tego stosować produkty naturalne, takie jak kompost lub herbata z obornika, ponieważ są one mniej szkodliwe dla zdrowia roślin.

Zbyt mała ilość światła

Kolejnym błędem często popełnianym przez początkujących ogrodników jest zapewnienie roślinom na balkonie zbyt małej ilości światła. Prawdą jest, że potrzebują one mniej światła niż rośliny rosnące w pomieszczeniach, ale nadal potrzebują trochę światła słonecznego każdego dnia, aby ich fotosynteza przebiegała prawidłowo.

Zbyt wiele kwiatów

Tak, to także może być błąd. Zbyt wiele kwiatów na jednym balkonie to błędne podejście, które często jest pomijane przez właścicieli balkonów. Choć wyglądają one pięknie, nie wszystkie odmiany dobrze wyglądają obok siebie. Ponadto przed wyborem gatunku należy dowiedzieć się, ile miejsca potrzebują do wzrostu, ponieważ niektóre z nich potrzebują nieco więcej przestrzeni niż inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *